Trojice košatých knižních příběhů, do kterých se můžete ponořit

Když venku prší, zachumlejte se pod peřinu s knihou, druhou, třetí

Foto: Getty Images

Jeho temné esence
Foto: archiv
Jeho temné esence

Zlatý kompas, Jedinečný nůž, Jantarové kukátko

Na jedné straně stojí dětské a teenagerské knižní série plné laciných cliffhangerů a podivných zvratů, zatímco na druhé trůní série britského spisovatele Philipa Pullmana odehrávající se v alternativní přítomnosti, kde lidi doprovázejí jejich zvířecí daemoni, dálnému severu kralují pancéřovaní lední medvědi a do kterého významně zasáhne neohrožená dvanáctiletá dívka Lyra. Její cesta vede z univerzitního města Oxfordu až do říše andělů. A nehraje se o nic menšího než o lidské duše a moc církve.

Koupit

Hraniční trilogie
Foto: archiv
Hraniční trilogie

Všichni krásní koně, Hranice, Města na planině

 
Žijící klasik americké literatury Cormac McCarthy píše o jihu Spojených států břitkým a velmi nesmlouvavým stylem. Volná trilogie, která mu v 90. letech vydobyla uznání, začíná v roce 1949, kdy nejprve sleduje zasvěcení a dospívání trojice mladých mužů. Pak se vrací do meziválečné doby: dvojice bratrů se pokouší pomstít zavražděné rodiče. Závěrečný díl z počátku 50. let svádí dohromady postavy z obou předchozích knih a líčí konec starých časů. Westerny? Pouze na povrchu.

Koupit

Neapolská tetralogie
Foto: archiv
Neapolská tetralogie

Geniální přítelkyně, Příběh nového jména, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou, Příběh ztracené holčičky

 
Jediná kniha, kterou autorka Elena Ferrante podle svých slov z praktických důvodů rozdělila do čtyř částí, vypráví životní příběh dvou velmi všímavých a inteligentních dívek z chudé čtvrti na okraji Neapole. Jde zároveň o úvahy nad možnostmi revoltovat, přemítání nad tvůrčím procesem, komentáře k proměnám žen, přátelství a lásky. A především ženství. Hloubka tu jde ruku v ruce se čtivostí.

Koupit

Čtěte dál