Tři tipy, kam se u nás vydat za architekturou

Za architekturou a uměním jsme nikdy nemuseli cestovat daleko. Od skvostů Evy Jiřičné až po Jana Kaplického, Česká republika má v oblasti moderní architektury co nabídnout. Podívejte se s námi na tři místa, která vás inspirují novodobým designem a jedinečnou atmosférou.

Novostavby, které vám otevřou dveře do světa podnikání, skla a jedinečné architektury. Praha je krásná a plná architektonických skvostů, ty na nás ale čekají také v ostatních koutech České republiky. Věřte nám, že jestliže se za nimi vydáte, litovat nebudete. Vybrali jsme tři místa, která stojí za to vidět na vlastní oči. 

I. Skleněný dům Lasvit

Roubenka, skleněný dům, roubenka. Takhle nějak vypadá nové sídlo sklářské společnosti Lasvit z roku 2019, které najdete v Novém Boru. Autoři budovy jsou architekti z ateliéru Öv-a, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, kteří se inspirovali tradiční břidlicovou taškou typickou pro Českolipsko. Jedná se o rekonstrukci dvou barokních roubenek z roku 1790, které v minulosti sloužily jako centrála pro místní skláře či sklářská škola. Přijeďte se podívat na obnovu sklářství v Libereckém kraji. Jestliže si naplánujete pobyt v Liberci i přes noc, budete tak mít možnost tento architektonický skvost vidět zářit. 

II. Stezka nad vinohrady

Rozhlednu postavenou roku 2018 najdete na Kobylím vrchu v nadmořské výšce 334 m. n. m. Podle architektonického studia Keeo4design se tvůrci inspirovali převážně místem. “Kruh představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na neustálý růst obce” uvádí na svých stránkách. V nejvyšším bodě rozhledny, 7,5 metrů, se návštěvník ocitne nad vinicemi a může si užít nezapomenutelný pohled na moravskou krajinu. Rozhledna je také vhodná pro vozíčkáře a starší občany kraje.

III. Památník Tomáše Bati

Klenotem Baťova Zlína je bezpochyby nově zrekonstruovaný památník ze třicátých let. Funkcionalistická stavba architekta Františka Lýdie Gahury je snem každého minimalisty, protože zde najdete sklo, beton, kov a zároveň jednoduché bílé sloupy a jednoramenné schodiště. Stavba byla zahájena roku 1933, rok poté, co známý obuvník zahynul při katastrofické havárii. Letadlo, které v památníku najdete, je přesnou replikou toho, ve kterém Baťa zahynul.

Čtěte dál