Tři dobré důvody, proč vyrazit do Vídně: Klimt, Schiele a Breugel

Do rakouského hlavního města nemusíte jezdit jen kvůli vánočním trhům. Vyměňte glühwein za návštěvu galerií.

Foto: archiv PR

Od smrti dvou významných evropských tvůrců - Gustava Klimta a Egona Schieleho - uplynulo letos celých sto let. Schiele podlehl španělské chřipce v pouhých 28 letech poté, co stejná nemoc zabila i jeho těhotnou ženu. Klimt se stal obětí stejné epidemie oslaben prodělanou mozkovou mrtvicí. Oba dva také tvořili a zemřeli ve Vídni, která si je připomíná několika výstavami. Pokud navštívíte vídeňskou galerii Belvedere, můžete se nejen podívat na legendární Klimtův Polibek, jenž je součástí stálé expozice, ale i na výstavu věnovanou Schielemu s názvem The Making of a Collection. Navštívit ji můžete do 17. února 2019.

Foto: archiv PR

Od 6. prosince se také do Leopold Museum vrací úspěšná výstava Egon Schiele: The Jubilee Show, která prezentuje ta největší umělcova díla. Schieleho expresionistické malby pak staví do kontextu s díly současných tvůrců.

Foto: archiv PR

Další významné výročí - 450 let od úmrtí Pietera Breugela staršího pak připomíná jeho první velká samostatná výstava ve vídeňském Kunsthistorisches Museum. Do dnešní doby se dochovalo pouze čtyřicet děl vlámského malíře, hned dvanáct jich najdete právě ve zdejší sbírce. Výstava je doplněna o další vzácné exempláře zapůjčených ze soukromých i muzeálních sbírek z celého světa. Najdete tu mimo jiné i dvě verze nejslavnějšího Breugelova obrazu Babylonská věž. Výstava trvá až do 13. ledna. 

Čtěte dál