Trápí vás černé tečky a póry na nose?

Víme, jak je minimalizovat.

Ucpané póry nebo černé tečky (komedony) se vyskytují především v oblasti nosu a tváře a jsou většinou způsobeny nadměrným množstvím mazu a nečistot např. z okolního prachu, či špatně odlíčeného make-upu. Z velké části jsou póry dány i genetikou a hormonálními změnami, protože hormony regulují mazové žlázy.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Jak tedy póry a tečky minimalizovat?

Nezapomeňte se odličovat

Základem je kvalitní péče a pravidelné ranní a večerní odličování a očista pleti. Jen tak lze odstranit nahromaděné nečistoty, vyčistit póry a omezit jejich ucpávání a rozšiřování. Pokožku samozřejmě čistěte i v případě, že nejste nalíčená. Ideální je používání kvalitní nealergizující kosmetiky, nejlépe testované a certifikované dermatology.

Čistící krém
Foto: archiv značky
Čistící krém

Čistící krém je obohacený o vitamín E a aloe vera, představuje složení 3 v 1 s krémovou texturou, která odstraňuje líčení, čistí a tonizuje pleť, zároveň pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu pH pleti.

Balancing Cleanser, Alpha H (prodává Sephora), 185ml, 790 Kč

Vynechejte pleťové oleje

Nevhodné jsou produkty s olejovou strukturou a příliš „těžké“ přípravky. Vyhněte se i masážím prováděným olejíčky. Zapomeňte též na make-upy s olejovými přísadami. "Svým pacientkám také radím ráno omývat obličej vychlazenou termální vodou, která pokožku nejen probouzí a prokrví, ale také trochu stahuje póry. Pro vhodnou odbornou péči se doporučuje konzultace s dermatologem, který nejlépe poradí, jakou metodu zvolit. Dobré výsledky má microneedling, frakční laser a klasika v podobě chemického peelingu prováděného odborníky,“ říká dermatoložka MUDr. Věra Terzijská z Perfect Clinic Dermatology.

Když nepomáhá kosmetika, vyzkoušejte mikrojehličkování

Koncept mikrojehličkování (microneedling) je založen na samoobnovovací schopnosti pokožky. Pomocí ručního elektrického přístroje s vysokou rotací pronikají mikrojehličky kolmo do pokožky a vytváří v hlubších vrstvách mikrotraumata, která stimulují tvorbu kolagenu a elastinu. Nový kolagen redukuje hloubku vrásky, zvyšuje pružnost kůže, zlepšuje vzhled jizev a jiných defektů pleti. Výsledkem je jemnější, hladší, pevnější a mladší pokožka.

Chemický peeling

„Zkusit také můžete chemický peeling. Ten odstraňuje z pleti přebytečný maz, zrohovatělé buňky a kožní nečistoty.  Na rozdíl od mechanického peelingu neobsahuje žádné abrazivní složky. Pleť je po chemickém peelingu jemnější a barevně sjednocená. Dochází k zatažení pórů a vyjasnění pleti. Pro chemický peeling se používají kyseliny jako je kyselina glykolová nebo kyselina mléčná, trichloroctová, které se běžně vyskytují třeba v rajčatech, cukrové třtině nebo jogurtu. Dle typu pleti se použije různá koncentrace kyseliny,“ dodává MUDr. Terzijská.

Peelingová maska
Foto: archiv značky
Peelingová maska

Přírodní peelingová maska se zjemňujícím a zpevňujícím efektem. Obsah rostlinných extraktů a Vitamínu E zabraňuje vzniku vrásek a současně zanechává pleť mladistvou a sametově hebkou. Pomáhá bojovat s akné, černými tečkami, hyperpigmentací i vráskami.

Peeling Mask, Ecooking (prodává Douglas), 50ml, 995 Kč

Čtěte dál