Tradice univerzitních sesterstev ve Spojených státech

Kultura, která je Evropě téměř cizí. To jsou elitní a tématické spolky univerzit s dlouholetou tradicí. Chtěla byste v jednom být?

Foto: Shutterstock

Jsou populární, věnují se filantropii a organizují ty největší večírky. Sesterstva a bratrstva jsou sociální spolky na amerických univerzitách, do kterých jste po přijetí zapsáni už do konce života. Díky jejich důležitosti v americké kultuře a společnosti jsou tyto spolky ztvárněny v mnoha filmech, které možná znáte. Příkladem je Elle Woodsová v Pravé blondýnce, která je součástí sesterstva Delta Gamma na Univerzitě Jižní Kalifornie, ve filmu přejmenovaného na Delta Nu.

Foto: archiv Facebook Gamma Phi Beta at The University of Alabama

Sesterstvo Gamma Phi Beta na University of Alabama.

Historie

Krom názvů “sesterstva” a “bratrstva” se o organizacích též referuje jako o Greek letter organizations, nebo “Greek life”, v překladu “řecký život”. Mají tento název, protože se jména spolků skládají z řeckých písmen. Dlouholetá tradice začala už v roce 1775 na univerzitě College of William and Mary ve Virginii prvním bratrstvím Phi Beta Kappa. Spolek byl nejdříve založen na základě dvou existujících tajných organizací. V roce 1779 se toto bratrství rozrostlo a začalo působit na prestižních školách Yale a Harvard. Sesterstva se dočkala svého úvodu o šokujících sedmdesát šest let později s původním názvem “ženská bratrstva” a formací spolku Alpha Delta Pi. Ovšem ženy se začaly aktivně zúčastňovat až v roce 1867 se spolky Pi Beta Phi a Kappa Alpha Theta. V této době bylo ženské zastoupení v rámci sesterstev obrovským úspěchem pro práva žen a rovnosti s muži. Omezující sociální zvyky, nerovné postavení podle zákona a základní předpoklad, že byly méně schopné než muži, je ukázkou příkladů překážek, které musely ženy v sesterstvech překonat. Zároveň musely čelit stejným výzvám jako bratrství s kolejními správami. Slovo “sesterství” bylo poprvé použito v roce 1874 spolkem Gamma Phi Beta.

Foto: archiv Old Dominion University

Sesterstvo Phi Mu v roce 1971 ve Virginii.

Prvky

Většina sesterstev a bratrství je postavena a propagována na pěti základních prvcích:

  1. Utajení
  2. Členství jednoho pohlaví
  3. Výběr nových členů na základě dvoudílného prověřovacího a zkušebního procesu známého jako rushing a pledging
  4. Vlastnictví a obývání rezidenční nemovitosti, kde žijí vysokoškolští členové a členky
  5. Sada složitých identifikačních symbolů, které mohou zahrnovat řecká písmena, šifry, odznaky, úchopy, znaky rukou, hesla, květiny a barvy

Foto: archiv webu Southernliving.com,Laurey W. Glenn

Sesterský dům Kappa Kappa Gamma na University of Arkansas.

Jak to funguje?

Většinou členové bydlí v domě s ostatními členy spolku. Tyto domy jsou umístěny vedle sebe, poblíž univerzity. Na začátku semestru (převážně na podzim a na jaře) začíná proces jménem “rushing” – týden přezdívaný “rush week”, ve kterém se většinou prváci zúčastňují rozhovorů a aktivit v  top pěti spolcích, u kterých mají zájem o členství. Pro sesterstva je běžné, že se před každou návštěvou spolku převléknou. Po tomto týdnu se existující členky/členové sejdou, aby projednali, kdo se jim nejvíc líbil a komu pošlou pozvánku, tzv. “Bid”, aby se stal členkou či členem spolku. Pokud dostanete víc pozvánek ze svých pěti hlavních spolků, do kterých jste se chtěly dostat, potom si musíte vybrat jeden. Každý spolek má taky úplně jiné charakteristiky. Například jsou spolky, které se soustředí primárně na charitu a filantropii. Další zase mohou sklízet slávu za velkolepé večírky. Pro jiné je zase prioritou akademická excelence.

Foto: archiv webu Southernliving.com,Rhi Lee Photography

Sesterský dům Chi Omega na University of Missouri.

V momentě, kdy se do spolku dostanete, začíná vám jakási zkušební lhůta, neboli pledging. Začínáte poznávat jiné členky a členy, zároveň se ale ztotožňujete s historií a děláte různé aktivity, které vám pomůžou s budováním pout a vztahů na celý život. V tomto čase také nastává proces s názvem “hazing”, který se skládá z mnoha namáhavých a často ponižujících úkolů v rámci programu přísného tělesného výcviku. Častokrát mají studenti zájem o specifický spolek, protože členové jejich rodiny do něj patřili, když byli na vysoké škole. Je to rodinná tradice a velká část sociálního života po dobu čtyřletého studia na mnoha školách.

Foto: archiv webu Southernliving.com,Phi Mu 

Dům spolku Phi Mu na University of Georgia.

Po pledgingu přichází na řadu “initiation”, tedy forma zasvěcení. Poté, když už jste oficiálně členkou sesterství, vám bude přidělena “Big”, starší členka sesterstva, která slouží jako váš poradce a vzor. Většinou jsou tato pouta úplně nejdůležitější, protože z vaší Big se zároveň stane starší sestra. Tento proces se potom opakuje, takže jednou se z nové členky “Small” stane po nějaké době “Big” a zaučuje zase nové sestry.

Ovšem dávejte pozor. Být v sesterstvu není úplně levná záležitost. Každé sesterstvo má tzv. “Sorority dues”, v překladu sesterské poplatky. Platíte iniciační poplatky, poplatek za panhelénské zařízení a národní poplatky, vedle pravidelných členských příspěvků. Tyto výdaje se většinou pohybují okolo $400 za semestr. Do toho se nepočítá nájem, pokud se rozhodnete bydlet v sesterském domě. Ten většinou vychází na částky mezi $1,500-$3,500 za semestr.

Foto: archiv webu Townandcountrymag.com

Slavné osobnosti

Je nespočet známých osobností, které byly součástí sesterstev v dobách, kdy studovaly na prestižních univerzitách. Podívejte se s námi na pár příkladů.

Čtěte dál