Ať už jste fanoušek drahokamů nebo prostě někdo, kdo touží po troše lesku, sestavili jsme pro vás ty nejlepší filmy plné třpytivých klenotů, které si právě teď můžete prohlédnout.
Jako pro klenotníka par excellence, kterému se přibližoval skutečný život Daisy Buchananové ve dvacátých letech, tak i pro samotného F. Scotta Fitzgeralda, byla značka Tiffany & Co. vhodnou volbou pro filmovou interpretaci Velkého Gatsbyho v roce 2013.
Ve spolupráci s produkční návrhářkou Catherine Martin vytvořila značka pro film několik úžasných šperků, mimo jiné i diamantový a perlový náhrdelník „Savoy“, který na sobě měla Daisy (Carey Mulligan) na večírku Jaye Gatsbyho. Ten byl inspirován vintage designem a jeho hodnota byla oceněna na částku přesahující 15 milionů korun.
Podobně oživeny byly zdobené náramky Daisy týmem designérů z dílny Tiffany, kteří se nechali inspirovat indickým ručním šperkařstvím a byly vytvořeny ze skutečných drahokamů, aby se zajistilo, že postava bude vypadat autenticky a oslnivě.
Adaptace Marie Antoinette od Sofie Coppola z roku 2006 obsahuje skutečné diamanty z dílny Freda Leightona v hodnotě 4 milionů dolarů (100 milionů korun), kterými se obsypali členové královské francouzské rodiny.
Nejlepší a nejodvážnější kousky byly přirozeně vyhrazeny pro Kirsten Dunst, která hrála v hlavní roli. Zbytek jejího dvora se třpytil v zářivě pastelových špercích, které vytvořila filmová návrhářka kostýmů Milena Canonero.
Marilyn Monroe si možná v tomto nezapomenutelném filmu uvědomila, že diamanty jsou „nejlepším přítelem ženy“, ale třpytivé ozdůbky se kterými si pohrávala v růžových saténových šatech, nebyly ve skutečnosti pravé.
Herečka se nakonec dočkala a v reklamních záběrech pro film - tzv. „Měsíc Barody“, si oblékla velmi vzácný drahokam. By to 24-karátový, kanárkově zbarvený diamant kolem kterého se váže tajemství. Údajně byl objeven v indických dolech Golconda, který byl vlastněn skupinou Maharajů z Barody, kteří - podle legendy - jej darovali matce Marie Antoinetty, rakouské císařovně Marii Terezii.
Drahokam byl prodáno v aukci v roce 2018 za 1,3 milionu dolarů (přibližně 33 milionu korun).
Jedná se o volné pokračování trilogie Dannyho parťáci, tentokráte je v sázce přenádherný náhrdelník zvaný „Toussaint“, který vynese postava Anne Hathawayové na slavnost Met Gala a je pojmenovaný po legendárním kreativním řediteli Cartiera, Jeanne Toussaintovi.
Přestože náhrdelník ve filmu není skutečný (je vyroben z kamenů z oxidu zirkoničitého, které jsou zasazeny v bílém zlatě), byl vytvořen v pařížském ateliéru Cartier, takže vypadá skoro jako pravý.
Jeho design byl ve skutečnosti inspirován starožitným náhrdelníkem Cartier, který byl vytvořen v roce 1931 pro Mahárádžu Nawangar a zahrnoval 12-karátový olivově zelený diamant, 136,25-karátový modro-bílý diamant a hrst velkých růžových diamantů zasazených mezi bílé diamanty.
Kleopatra, film z roku 1963 měl rekordní rozpočet sahající až k 44 milionů dolarů (zhruba přes bilion korun), včetně téměř 5 milionů korun na kostým Kleopatry (Elizabeth Taylorové).
Klenotník Joseff Of Hollywood ozdobil každý z 65 použitých šatů o pozlacené manžety, opasky, náhrdelníky či doplnil o pokrývky hlavy. Celou produkci tím obohatil o jedinečný třpytivý zážitek, který k vám i nadále dýchá téměř o 60 let později.
A nejsou to pouze šperky na obrazovce, které zachytily naši pozornost. V zákulisí začaly největší hvězdy Kleopatry, Richard Burton a Elizabeth Taylor, intenzivní milostný románek, který vyústil v opravdu zajímavé nákupy šperků.
Během natáčení v Římě spolu občas navštěvovali luxusní klenotnictví. Burton rád svou milovanou Elizabeth obsypával značnou dávkou drahokamů od značky Bulgari a to i včetně smaragdového zásnubního prstenu, obrovského smaragdového náhrdelníku (který měla na svou svatbu) a okouzlujícího náramku s 65-karátovým přívěskem se safírovými řezy, který dostala k jejím 40. narozeninám.
Jak sám Burton jednou žertoval, „představil jsem Liz pivo. Ona představila mě značce Bulgari. “
Napínavý Hitchcockův thriller je přeplněn drahokamy (ačkoliv odcizenými), jelikož děj se točí kolem bývalého zloděje šperků Johna Robieho, kterého hraje Cary Grant.
Pronásleduje ho postava Grace Kelly, americká dědička jménem Frances, která v jedné scéně oblékla třpytivý náhrdelník, aby Granta přiměla ke krádeži.
"Diamanty," řekne, zatímco ohňostroj exploduje v pozadí, "[jsou] jediná věc na světě, které nemůžeš odolat."
Film je plný svůdných scén a rozhodně stojí za to ho shlédnout při propršeném odpoledni, kdy jedna z věcí, po které toužíte, je zažít alespoň malé třpytnutí.
Keira Knightley, jedna z nejznámějších tváří značky Chanel, má jedinečný přístup ke všem klenotům, které tato značka kdy vyrobila. Zlatý hřeb její kariéry byla role Anny Kareninové v adaptaci Joe Wrightové v roce 2012.
Keira hrála ruskou aristokratku v exilu, která na sobě vystřídala vzácné šperky zejména od zmíněného módního domu Chanel. Použité šperky byly v hodnotě až 40 milionů korun a to včetně luxusního perlového náramku a diamantového náhrdelníku s motivem kamélie.
Pokud se jedná o filmy Audrey Hepburnové, milovníci klenotů zbožňují šperky, které měla hvězda na sobě ve filmu Snídaně u Tiffanyho. My však věříme, že třpytivé kousky v My Fair Lady jsou stejně tak oslnivé.
Výjimečné klenoty a vlasové doplňky, které na sobě měla Líza Doolittleová (Audrey Hepburn) v závěrečné scéně na velvyslanectví, byly dílem Joseffa z Hollywoodu, kostýmního klenotníka, který svým uměním vyzdobil stovky amerických filmů mezi 30. a 50. lety.
Film se odehrává v Edwardovském prostředí, a proto byly šperky vyrobeny ve stylu Belle Époque, který je bohatý na stuhy, krajky a květinové aplikace či věnce. Doplňky dokonale nechaly vyniknout županům Lízy Doolittleové, které navrhl Cecil Beaton, vítež dvou Oscarů za kostýmy a filmovou scénografii.