TOP 10 destinací pro letošní rok

Pojďte s námi procestovat svět!

Vzhledem k tomu, že jsme na začátku nejen nového roku, ale zcela nového desetiletí, není lepšího načasování vycestovat široko daleko než v tomto roce. Pro rok 2020 jsme si pro vás připravili deset nejlepších míst na světě. Seznam obsahuje jak místa pro příznivce vybrané gastronomie, tak i aktuálně největší kulturní centra světa.

V tomto roce se budou konat významné události, jako jsou Letní olympijské hry 2020 v Tokiu a Světová výstava v Dubaji. Ve výběru se proto zaměříme na na klíčové kulturní události a světové trendy, které se objeví v novém roce. Ale jestli hledáte spíš plážové letovisko vhodné pro rodinu nebo relaxační víkendový útěk, máme krytí i pro vás.

Foto: Shutterstock

1. Galway, Irsko

Toto půvabné a pulzující město na západním pobřeží Irska bylo jmenováno hlavním městem kultury pro rok 2020 – společně s chorvatským městem Rijeka. Můžete se zde těšit na mnoho živých kulturních akcí, ať už se bude jednat o koncerty, divadelní vystoupení, představení nové literatury či jiné formy umění. Město si oblíbí především příznivci dobrého jídla a milovníci netknuté přírody.

Foto: Shutterstock

2. Dubaj, Spojené arabské emiráty

Pokud by existovala metropole budoucnosti, je to Dubaj. Toto rozlehlé pouštní město se může pochlubit luxusními hotely, obrovskými nákupními středisky, a dokonce i nejvyšší budovou na světě. V tomto roce bude Dubaj hostit první světový veletrh, který se koná na Blízkém východě. Více než 190 zemí tu představí vývoj nejnovějších technologií v oblasti udržitelnosti a dopravy.

Foto: Shutterstock

3. Britské Panenské ostrovy

Poté, co v roce 2017 zasáhl ostrovy ničivý hurikán, se pomalu obnovují a v letošním roce znovu otevírají mnoho velkých letovisek. Ať už se vydáte prozkoumat nedotčené písečné pláže Karibiku, pestré korálové útesy či malebnou krajinu se zelenými horami, rozhodně nebudete litovat. Bujná tropická vegetace, ideální podmínky k plachtění i přátelské chování místních domorodců se postarají o nezapomenutelný zážitek.

Foto: Shutterstock

4. Nikkó, Japonsko

Japonsko bude v tomto roce velmi populární destinací, protože v Tokiu se konají Letní olympijské hry 2020. Pokud hledáte snadný únik od davů a přitom chcete být stále v těsné blízkosti her, malé klidné město Nikkó bude sázkou na jistotu. Je plné krásných hor, národních lesů a horkých pramenů a má bohatou kulturní historii – to vše pouze dvě hodiny jízdy autem od Tokia.

Foto: Shutterstock

5. Bangkok, Thajsko

V roce 2019 byl Bangkok počtvrté za sebou vyhlášen nejnavštěvovanějším městem světa. V pulzujícím a prosperujícím hlavním městě Thajska se nachází jak starověká, tak moderní kultura a taky neuvěřitelné množství stánků pouličního občerstvení. Nezapomeňte si prohlédnout historické chrámy města a rozhodně doporučujeme navštívit slavné plovoucí trhy, kde jsou k dostání ta nejchutnější jídla na světě.

Foto: Shutterstock

6. Lille, Francie

Toto okouzlující město v severní Francii rychle nabývá významu jako kulturní metropole díky své proslulé umělecké scéně a impozantnímu rozvoji. Minulý rok město dokonce získalo titul Světové hlavní město designu. Pokud se někdy ocitnete v Lille, rozhodně navštivte místní umělecká muzea. Vyskytuje se zde také velká nabídka vynikajících restaurací a butiků.

Foto: Shutterstock

7. Portland, Maine

V největším městě Maine a bohatém kulturním centru je k vidění více než jeho pobřeží se slavným majákem. Portland se také může pochlubit velmi bohatou kulinářskou scénou plnou skvělých mořských plodů a domácího piva, stejně jako řadou vynikajících muzeí a galerií, které můžete navštívit. Chcete-li si vychutnat kouzlo Nové Anglie, projděte si dlážděné ulice Portlandu a vyzkoušejte místní pivovary, nebudete litovat!                   

Foto: Shutterstock

8. Jerevan, Arménie

Známé jako „růžové město“ kvůli krásným lososově zbarveným kamenům svých budov, hlavní město Arménie je velmi historické, přitom však stále moderní a pulzující. Prozkoumejte starobylé budovy, katedrály a kláštery za jeden den, poté se projděte malebnými bulváry, které lemují kavárny, fontány a vinárny. Je to perfektní směs historie a moderny v dynamickém městě.

Foto: Shutterstock

9. Salzburg, Rakousko

V létě tohoto roku se v tomto městě, známém jako Mozartovo rodiště, uskuteční sté výročí Salzburského festivalu, což signalizuje spoustu klasické hudby, opery a dramatu na světové úrovni. V roce 2020 se v Salzburgu budou konat stovky různých akcí a výstav. V rakouském městě plném tradic a kultury toho bude letos hodně k vidění i slyšení, rozhodně tedy bude stát za návštěvu.

Foto: Shutterstock

10. New York, Spojené státy americké

Nakonec jsme zvolili město, které nikdy nespí. Každý z nás by měl toto místo minimálně jednou za život navštívit, jelikož takovou atmosféru nezažijete nikde jinde na světě. Z nekonečného výběru možných aktivit doporučujeme navštívit Sochu Svobody, světoznámá divadla na Broadwayi nebo například dechberoucí Central Park. Za zmínku také stojí ikonický New York Fashion Week.

Ať už si v tomto roce budete chtít dopřát jakýkoliv druh dovolené, vyberte si jednu (nebo více) z výše zmíněných destinací, sbalte všechno potřebné cestovní vybavení a připravte se na dobrodružství, na které budete vzpomínat do konce života. 

Čtěte dál