Podle spisovatelky Pavly Horákové.
Foto: Shutterstock
Jaké velké příběhy se dají najít v šuplíku amerického klasika, ulicích navoněné pražské čtvrti i v životě jednoho herního vývojáře?
Plus
Znalec a milovník historie Prahy, jíž dosud věnoval například své knihy Můj Golem, Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese nebo Chvála oportunismu, pokračuje v objevování dalších pražských zákoutí, a tentokrát si vybral Vinohrady. Inspirací k příběhu mu byly peripetie, jimiž prošla socha Neptuna z Havlíčkových sadů neboli Grébovky. Osudy kamenného hrdiny sledujeme na pozadí stavebních a společenských přeměn této „lepší“ pražské čtvrti, kde se stýkal český, německý a židovský živel, od konce předminulého století až po dnešek. Neptun je například u toho, když německý stavitel Moritz Gröbe buduje na kopci nad železničním tunelem svůj anglický park s italskou vilou, a kromě mnoha dalšího na Vinohradech zažívá dvě války a dvě totality.
Foto: archiv PR
Plus
Slavný autor jazzového věku se sice dožil jen 44 let, ale jeho romány jako Velký Gatsby a Něžná je noc jsou dodnes klasikou a byly mnohokrát zfilmovány. Nyní vycházejí dosud nevydané Fitzgeraldovy povídky, shromážděné z pozůstalostí a redakčních šuplíků, kam je odložili editoři, kteří je ve své době neuznali za hodné otištění. Povídky napsané od dvacátých let až do konce autorova života na samém počátku let čtyřicátých, nepoznamenané škrty tehdejších nakladatelských redaktorů, dokládají Fitzgeraldovo suverénní vypravěčství a vypovídají mnohé o tehdejší Americe. Každá povídka je doplněná soudobou fotografií a také krátkým komentářem, který ji zasazuje do dobového a uměleckého kontextu.
Foto: archiv PR
Paseka
Pražská violoncellistka a spisovatelka debutovala v roce 2016 autobiograficky laděnou novelou Proč všichni odcházejí a je spoluautorkou letos vydaného štafetového románu Johana, jenž je niternou zpovědí ženy z generace Husákových dětí. Podobně melancholickou notu nese i její čerstvý román Hodinky od Ašera zasazený do současnosti. Sleduje mladý milující se pár, který má všechno, jen ne ostré lokty. Společně se založením rodiny se rozhodnou také podnikat. Život jim přináší zisky i ztráty, ale stojí za to žít ho poctivě a na maximum. Kniha jde až na dřeň a autorčin vypravěčský dar vás vtáhne do děje a nepustí, i když občas spolu s hrdiny ztrácíte víru. Vždycky je tu ale ještě naděje: „Nikdy se nevzdávej, dokud neuvidíš na úplný konec.“
Foto: archiv PR
Cpress
Kdo někdy zavítal do vyhlášeného pražského Café Lounge nebo jejich ses- terských podniků Alf&Bet a EMA, nejspíš ochutnal i cukrářské výrobky Lucie Dvořákové alias blogerky Chez Lucie. Nebo možná znáte i její stejnojmenný web plný skvělých receptů a krásných fotek. Ještě „vymazlenější“ recepty a lákavější fotky obsahuje její první kuchařská kniha. Díky rokům praxe Lucie své recepty doplňuje o léty prověřené tipy a triky, s jejichž pomocí i my ostatní zvládneme upéct podzimní dort s hruškami pošírovanými v červeném víně, pěnový dortík s čokoládou, ořechový moka dort nebo třeba čokoládový dort s citrusy stejně dobře jako Lucie. Tedy skoro. Aspoň pro začátek.
Foto: archiv PR
Listen
Jedním dechem se čte vyprávění herního vývojáře Filipa z nejmenovaného města, ve kterém lze poznat autorovo domovské Brno. Život plný požitků, ale chudý na smysl už hrdinu nenaplňuje, i s ohledem na to, že jen o pár set kilometrů dál živoří lidé v nouzi a beznaději. Pod náloží vtipů, bonmotů a pronikavých postřehů o světě byznysu, vztazích i lidské přirozenosti probíhá souboj mezi pragmatismem a idealismem. I přes veškerý sžíravý cynismus vypravěče tušíme, že sám stojí na straně ideálů. Známý brněnský publicista Michal Kašpárek zde mimo jiné podává nemilosrdný portrét generace mileniálů a i ve své literární prvotině s mnohovrstevnatým názvem dostává svému přízvisku „jako vždy naprosto přesný“.
Foto: archiv PR