To nejlepší z Cannes

Pět filmů, kterých se nemůžeme dočkat.

Další sada cen z mezinárodního filmového festivalu je rozdána. Které snímky zaujaly nejvíce?

Foto: archiv distributora

Parazit

Zlatou palmu si neodnesl ani Quentin Tarantino, ani Pedro Almodóvar, ale korejský režisér Pong Džun-ho (Bong Joon-ho) a jeho film Parazit. Černá komedie poukazuje na sociální nerovnosti mezi chudými a bohatými Korejci. Film, který začíná tím, že chudá rodina se snaží chytit wifi připojení z jednoho z nedalekých podniků, oslovil nejen porotu, ale i novináře, kteří o něm píší jako o jednom z nejpovedenějších snímků letošního roku. Je to poprvé, co Zlatou palmu získal jihokorejský snímek, ale Džun-ho rozhodně není žádný nováček. Pokud jste viděli jeho ceněné kousky jako je Okja nebo Ledová archa, tušíte, že to bude stát za to.

Tenkrát v Hollywoodu

Na konci posledního snímku Quentina Tarantina se prý tleskalo vestoje rovnou devět minut! Režisér se tak na výsluní vrátil ve velkém stylu a ke spolupráci se mu podařilo zlákat snad všechny dostupné hollywoodské herce - ústřední dvojicí ve složení Brad Pitt a Leonardo DiCaprio počínaje až po nedávno zesnulého Luka Perryho konče. Děj je zasazen do roku 1969, kdy Los Angeles otřásly vraždy Sharon Tate, manželky Romana Polanského, a jejích přátel, které brutálně zavraždili následovníci Charlese Mansona.

Portrait of a lady on fire

Francouzský snímek režisérky Céline Sciammy vás přenese na konec 18. století, kdy do Bretaně přijíždí umělkyně, aby portrétovala mladou šlechtičnu. Již na prvním sezení však mezi ženami přeskočí jiskra. Příběh zakázané lásky v nádherných kulisách bretonské přírody získal ceny za nejlepší scénář i pro nejlepší snímek s gay a lesbickou tématikou. Něha, s jakou je vztah obou žen zachycen, vás podle kritiků dostane do kolen. 

The Lighthouse

Jeden maják, dva muži a spousta nočních můr. Cannes nezapomíná ani na horory a příběh o dvou mužích, kteří spolu pracují na jednom bohem zapomenutém majáku patří k těm nejpovedenějším. Robert Pattinson a Willem Dafoe se změnili téměř k nepoznání, celé je to černobílé a připomíná to Bergmannovy filmy.

Foto: archiv distributora

Bolest a sláva

Almodóvar na francouzskou riviéru přivezl snímek o stárnoucím režisérovi, který má tvůrčí blok a snaží se ho překonat vzpomínkami na dětství. Každý hned spekuloval, do jaké míry je film autobiografický. Antonio Banderas v hlavní roli nicméně předvádí životní výkon a zdatně mu sekunduje i další Almodóvarova oblíbená herečka - Penélope Cruz.

Čtěte dál