Tipy na snadnější vstávání

Protože ráno dělá celý den.

Foto: Shutterstock

V létě je to snadné. Slunce je vysoko, ptáci zpívají, venku je teplo. S nástupem zimy tenhle entusiasmus z ranního vstávání opadává. Slunce nikde, venku mrholí, padá mlha, a vy nemůžete najít druhou rukavici.

 

Organizujte se

Stanovte si povinnosti. To je úplně ta nejefektnější rada. Skutečnost, že něco „musíte“, vás zaručeně vytáhne z postele i ve tři ráno. Ať se jedná o pracovní snídani, cvičení s trenérem, nebo vyzvednutí věcí z čistírny.

Veďte si diář nebo si každý večer na kus papíru napište, co vás další den čeká a co byste měla stihnout. V průběhu dne tenhle itinerář kontrolujte. Večer si jej pak znovu projeďte a zjistěte, co jste stihla a co ne. Věci, které jste opomenula, si zdůvodněte – proč jste je nezvládla.

 

Nastavte si rytmus

Bez ohledu na to, co vás ten den čeká, nastavte si budík na danou hodinu. Ano, všichni víme jak snadno se posouvá doba buzení na iPhone. Ze 7:00 se stane 7:05 a pak 7:15. Stop posouvání! Snažte se chodit do postele ve stejnou dobu a i vstávat ve stejnou hodinu. Tělo si na tenhle rytmus zvykne a bude se vám snadněji usínat a i o poznání lépe vstávat. Rada z praxe – místo otravného alarmu si jako budík nastavte třeba oblíbenou písničku, která vám to vstávání co nejvíce zpříjemní. Třeba tohle!

 

Ranní detox

Den začněte teplou vodou s citronem. Tenhle zvyk má mnoho výhod. Primárně je to přírodní zdroj vitamínu C. Navíc po osmi hodinách spánku teplá voda s citronovou šťávou redukuje kyselost v žaludku a pomůže s odbouráváním škodlivých toxinů.

 

Najezte se

Pokud se už ráno budíte vyčerpaní, pak je něco špatně. Den začínejte snídaní. Je to sice klišé, ale pravdivé. A pokud máte přes den chuť na sladké, dopřejte si sladkou snídani. Teplou ovesnou kaši se špetkou skořice a ovocem (hrozny, banán, borůvky...), které je skvělý zdroj přírodního cukru. Slanou snídaní pak může být žitný toast s avokádem a sázeným vejcem. Pokud vám dělá problémy ráno jíst, zkuste ovocné smoothie, do kterého schováte jak ovoce nebo zeleninu, ale i proteiny a bílkoviny.

 

Nepijte alkohol

Po propité noci se nikomu snadno nevstává. Nic proti skleničce vína k večeři. Po celé láhvi to ráno bude o poznání těžší. Káva jako after party lék sice zdánlivě pomáhá, ale pravdou je, že kofein má schopnost zbytky alkoholu spíše v těle udržovat a současně jej dehydratovat. Místo kávy si dejte čaj z čerstvého zázvoru a vodu. Hodně vody.

 

Udělejte si to hezké

Neusínejte s ponurými myšlenkami na ranní dopravní kolaps, přecpané metro, nebo další zbytečnou pracovní poradu a otrávené pohledy kolegů. Těšte se na ranní kávu, knihu, kterou si otevřete v metru, hudbu, kterou si pustíte v autě, pozdní oběd s kamarádkou. I jen zdánlivá hloupost, jako je úvaha v jakém oblečení ráno vyrazíte dobývat svět. Sestavte si večer outfit, a tešte se, až si jej ráno obléknete.

 

Připravte se na spaní

Z usínání si udělejte rituál. Abyste předešli problémům s usínáním snažte se nepít kofeinové nápoje po 16. hodině. Poslední, lehčí večeři si dopřejte nejdéle 2 hodiny před spaním. Místo kávy vyzkoušejte čaje. Třeba heřmánkový, který je protizánětlivý, nebo ženšenový, který napomáhá k snížení fyzické a psychické zátěže. Těsně před tím, než zalezete do postele si dejte horkou sprchu, která vám uvolní svaly. Poslední hodinu před spaním si dopřejte klid na lůžku s dobrou knihou místo sledování nočních zpráv.

 

Usínejte v elektronicky čistém prostředí

Lidstvo bylo po celá tisíciletí zvyklé na přirozené světlo, které řídilo jejich biorytmus. Od objevení Voltova článku v roce 1800 ale už lidé nechodí spát se slepicemi, nebo když jim dojde petrolej, ale až sami chtějí. Přiznejte si – co je poslední věc, kterou děláte před spaním, případně první věc po probuzení? Projíždíte Instagram, Facebook nebo maily. Pak se nedivte, že máte těžké sny. V pokoji, kde spíte, by správně neměly být žádné elektronické přístroje. Pro kvalitní spánek je důležitá tma. Právě ve tmě se vytváří melatonin, což je jeden z nejdůležitějších spánkových regulátorů. S narůstajícím věkem, ale jeho obsah v krvi klesá. Proto v pozdějším věku dochází k potížím s nespavostí.

Čtěte dál