Technologie, která pomáhá ženám po rakovině prsu

Podprsenka z 3D krajky ve finále prestižní soutěže pro mladé designéry.

Klasická podprsenka bývá pro ženy, které musely kvůli rakovině prsu prodělat mastektomii, značně nepohodlná. Přitom aby znovu získaly ztracenou sebejistotu, potřebují se cítit ve svém těle perfektně. Na pomoc jim přichází designérka Lisa Marks a její nová technologie 3D krajky.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, se bohužel stále nesnižuje, ale alespoň přibývá těch, které tuto nemoc překonají. Často přitom ale přijdou o své poprsí či jeho část. Po světě tedy chodí čím dál více žen, které hledají pohodlné prádlo vhodné po mastektomii.

Foto: archiv PR

Americká designérka a finalistka letošní Lexus Design Award Lisa Marks se proto rozhodla vytvořit materiál, z kterého půjde vyrobit podprsenku, která hezky vypadá a zároveň se dokáže přizpůsobit různým tvarům a velikostem prsou, včetně případů, kdy ženě zůstalo jen jedno ňadro.

Jde o trojrozměrnou, ručně tkanou krajku, která je zároveň příjemná i bezprostředně po operaci, nedráždí kůži ani jizvy a nikde netlačí. Díky tomu, že se dokáže přizpůsobit každému tělu, navíc není potřeba nosit nějaké další doplňky. Krajka navíc byla navržena tak, aby podprsenka z této 3D krajky vypadala sexy i na asymetrickém poprsí.

Foto: archiv PR

Autorka této technologie Lisa Marks vystudovala Parsons School of Design a nyní působí na Georgia Institute of Technology. Zabývá se průmyslovým designem, pomáhá do tradičních řemesel a technologií přinášet nové udržitelné způsoby výroby.

Se svou novou technologií 3D krajky se probojovala mezi šest finalistů prestižní soutěže pro mladé designéry Lexus Design Award, a to z 1548 přihlášených. Soutěž je přitom určena pro umělce, kteří nejen tvoří krásné věci, ale musí být také funkční a nějakým způsobem zlepšovat svět, ať už po ekologické či společenské stránce, právě jako Lisa Marks.

Těchto šest finalistů dostalo příležitost vytvořit prototypy svých návrhů za pomoci věhlasných designérů a odborníků z oboru. Vyhlášení vítěze proběhne v Miláně 8. dubna v rámci slavného Milan Design Weeku.

Čtěte dál