Taylor Swift vydala nové album a všechny překvapila

Pokud vám americká blondýnka svým cukrkandlovým projevem své předchozí desky Lover lezla trochu na nervy, dejte jí ještě druhou šanci. Na svém nejnovějším albu "folklore" totiž Taylor Swift představila úplně jiný zvuk a konečně dospěla.

Foto: Universal Music

O Taylor Swift jsme nejdřív nic nevěděli - to když na jihu USA sbírala jednu country cenu za druhou. Pak přešla na stranu popu a my jsme ji zbožňovali - to když nám zpívala o svým náctiletých útrapách a měla u toho roztomilý kukuč. Následně nás začala trochu nudit - to když přišly do módy spíš zlobivé než hodné holky. Pak jsme ji měli zase rádi, ale tak potajmu, protože se sice na její Shake It Off skvěle křepčilo, ale před kamarády jsme raději poslouchali něco progresivnějšího. 

Její předchozí album Lover, v němž převážně zpívá o svém romantickém vztahu, zavánělo kýčem. Jenže ve čtvrtek večer najednou přistála na Instagramu zpráva, že ještě týž večer vydává své nové album "folklore". Deska se šestnácti písněmi zasáhla fanoušky i kritiky jako z čistého nebe a všichni mají jasno - toto je jedna z jejích nejlepších desek, intimní, plná významů a především lidsky i hudebně vyspělá.

Foto: Universal Music

Kouzlo neplánovaného

"Většina věcí, které jsem letos v létě plánovala se nestala, ale pak jsou také věci, které se naplánovat nedají, a ty se staly," uvedla Taylor Swift svou desku na svém instagramovém účtu. Narážela tím samozřejmě na koronavirovou krizi. Písně vznikaly během karantény a videoklip k písni Cardigan se natáčel za dodržování přísných pravidel social distancingu.

Na albu se podílel i kytarista z The National Aaron Dessner a proměna zvuku z rádiového popu ke kultivovanějšímu žánru je znát na první poslech.  "Folklore se zapíše do paměti jako indie album Taylor Swift," napsal o nové desce magazín Pitchfork.

Ať už ale zní deska jakkoli, Taylor Swift stále dělá to, co umí nejlépe - vypráví příběhy. Tentokrát jsou trochu jiné - třeba o excentrické americké milionářce Rebece Hakrness v písni The Last American Dynasty nebo o milostném trojúhelníku podaném z úhlů všech tří zúčastněných ve třech písních - ale stále podmanivé a se skvělou melancholickou atmosférou. Přes hodinu trvající album bude skvělým soundtrackem k nadcházejícímu podzimu. Až si budeme muset obléct svetr a budeme pozorovat dešťové kapky stékající po okně, pustíme si právě "folklore".

Další videa