Světový den bez mobilu nutí k zamyšlení

Proč máte dlouhodobě omezit své působení v digitálním světě?

Foto: IMAXTree

Francouzský spisovatel Phil Marso se v roce 2001 rozhodl založit tradici světového dne bez mobilu, který připadá právě na 6. února – dnešní den. Akcí chtěl rozpoutat diskuzi o vlivu digitálních technologií na náš každodenní život, chování a zvyky. Je nutno říci, že se mu to podařilo. Měli bychom se ale zamyslet, proč pouze jeden den v roce?

Bohužel by se dalo říci, že již žijeme v digitalizovaném světě. Je to ale dobře? V mnoha věcech nám technologie ulehčují život, někdy tomu ale může být naopak. Internet a digitální technologie obecně, ať už se jedná o již zmíněný telefon či tablet nebo počítač, mohou být také velmi škodlivé, obzvlášť jejich nadměrné užívání. 

Ano, online mapy nám pomohou s orientací, sociální média s komunikací s rodinou, přáteli, kolegy z práce a mnoha dalšími lidmi, webové stránky při hledání práce a podobně. Pravděpodobně není mobilní aplikace, která by chyběla, ale i tak stále přibývají a my máme pocit, že je vlastně potřebujeme.

Je to ale opravdu tak? Dřív jsme se obešli bez online mapy, místo ní použili svůj orientační smysl, případně se poptali na cestu. A místo celodenního vypisování kolikrát zbytečných konverzací jsme svým blízkým po dlouhém dni zavolali a popovídali si. Nebo jsme si místo scrollování „zdi“ na Instagramu či Facebooku četli knížku. Nyní je jen na nás, jak s těmito změnami naložíme a zda digitálnímu světu podlehneme. 

Dnes je celosvětový den bez mobilu, což může být krásná příležitost a začátek. Nemusíte být radikální a hned být celý den bez telefonu. Vytyčte si třeba určitou část dne, kdy se mobilu věnovat nebudete, nebo alespoň ne online světu. Uvidíte, že vám hned bude lépe. Přečtěte si knížku. Odpočívejte. Poslouchejte hudbu. Běžte se projít. Možností je mnoho, stačí si vybrat.

Digitální svět nám pomáhá s mnoha věcmi a určitě je dobré na něj nezanevírat. Ale musíme si vytvořit určitý balanc, jinak si můžeme přivodit například nespavost či velké výkyvy nálad a soustředění.

Foto: archiv nakladatelství Pointa

Digitálnímu detoxu se v České republice věnuje terapeut Matěj Krejčí. Ten se nesoustředí pouze na den bez mobilu, který si mimochodem dělá každý měsíc a účinky jsou podle něj blahodárné, ale zaměřuje se na dlouhodobý dopad digitálních technologií na naše tělo a život. Je autorem knihy DigiDetox, která je určitým manuálem k pochopení a správnému používání digitální technologie. V knize vychází nejen z řady vědecky podložených informací, ale také čerpá z vlastních poznatků z terapeutické praxe.

„Už od dětství jsem si všímal, jaký vliv má technologie na přemýšlení lidí. Ale až v dospělosti jsem si uvědomil, jaké konkrétní dopady na nás má,“ popisuje Matěj Krejčí.

V dnešní době jsou digitální technologie součástí našeho každodenního života a to se již nezmění. Měli bychom si ale začít uvědomovat, kdy je opravdu potřebujeme, a kdy nikoliv. Najděme ten zdravý balanc a užívejme si jak technologií, tak života samotného.

A kdy jindy začít než na světový den bez telefonu, který dnes slavíme. Jak říká přísloví: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra."

Čtěte dál