Stýská se vám pro bronzově opálené pokožce?

Než se budete moci vystavit opravdovým paprskům slunce, které přitažlivě zbarvují vaši pleť, využijte šikovný záskok.

Foto: Shutterstock

Opálený vzhled nemusí nutně znamenat nepřirozeně snědý nádech kůže. Pokud si totiž osvojíte pár rafinovaných triků, získá vaše pokožka tak akorát hřejivý odstín, který bude mnohem lákavější, než vybledlá tvář či křivky těla s prosvítajícími žílami, případně rýsující se celulitidou. 

Možná máte ještě v živé paměti dobu, kdy o přítomnosti samoopalovacího přípravku každý hned věděl díky jeho typické „parfemaci“. Nezbytný dihydroxyaceton (DHA), který na pokožce reaguje s aminokyselinami a zajišťuje tak vytoužené zabarvení, skutečně dříve způsoboval pověstný odér. Dnes je ale všechno jinak a aktuální nabídka přípravků už tímto handicapem většinou netrpí.

Co se také značně rozrůstá, je škála textur samoopalováků. Bronzujícími pěnami počínaje, mlhami a suchými oleji s různými efekty konče. Některé z nich jsou třeba vybaveny technologií, která zajišťuje postupné hnědnutí. Umožňuje tím předejít přešlapům v podobě fleků okolo uší, brady, nosu či kolen, kotníků a dalších kritických partií. Za tímto účelem už sice existují „korektory“ (např. Self Tan Remover od St. Moriz), jež vás ušetří nutnosti řešit nápravu peelingem či horkou vanou - stačí ho totiž nanést na suchou kůži v inkriminované oblasti a po pěti minutách působení opláchnout teplou vodou. Ovšem pokud byste přece jen chtěla snědý nádech postupně dávkovat a neplánujete si pořizovat speciální přípravek, smíchejte klasický samoopalovák s běžným pečujícím krémem (na obličej nebo tělo). Důležité je, aby byly oba stejné konzistence. 

Dokonalý výsledek „opálení“ vyžaduje ještě krátkou přípravu. Aby se totiž barva rovnoměrně rozprostřela, potřebuje pokožka řádně vyhladit, tzn. zbavit všech přebytečných šupinek a nedokonalostí. Zvýšená pozornost při obrušování peelingem se přitom doporučuje hlavně u záhybů (okolo nosu, na hraně spodní čelisti ap.), stejně tak lokty, kolena a paty bývají náročnější a zároveň sušší, proto je potřeba (nejen) tato záludná místa hned po gomáži hydratovat.

Foto: Shutterstock

Jakmile je pokožka připravená, můžete přejít k samotné aplikaci. U obličeje si dejte pozor na důkladné rozetření okolo úst, nosu, uší, na hraně brady a krku a dále pak v blízkosti obočí a růstu vlasů. V těchto místech se snažte přípravek rozetřít zvlášť opatrně a co nejvíc do ztracena. Ideálně je pak ještě přetřete navlhčeným vatovým tamponkem, aby se zde nechytil bronz. Ve vlastním zájmu si následně důkladně umyjte ruce, zejména mezi prsty, abyste nebyla ihned odhalena…

Pro samoopalování těla není na škodu pořídit si speciální aplikační rukavici. Přece jen je plocha těla větší a práce trvá o něco déle. Jestli si tedy nechcete každou chvíli mýt ruce, aby se vám „barva“ nezažrala do dlaní, doporučujeme tento pohodlný úkryt. Pamatujte, že se postupuje od kotníků směrem vzhůru, opět se zvýšenou pečlivostí v komplikovaných zákoutích. Chcete-li mít jistotu perfektního výsledku, přetřete každou část ještě papírovým ubrouskem. Plocha tak bude pokrytá rovnoměrně a nevzniknou dodatečně fleky. 

Máte bronz!

° Před samooalováním se osprchujte (nekoupejte, čímž byste účinek snížila). Několik hodin poté totiž nebudete moct přijít do kontaktu s vodou. 

° Bezprostředně poté se také neoblékejte do obepnutých svršků ze syntetických materiálů či hedvábí, a to ani pokud přípravek slibuje rychlou vstřebatelnost. Nejvhodnější je tmavá, volnější bavlna, která zabrání sebemenšímu narušení jednolitého nátěru.

° Chcete-li, aby vás takto nabyté opálení provázelo co nejdéle, dodávejte pokožce pravidelnou hydrataci a nemáčejte se zbytečně ve vaně. S takovým režimem vás bronz může provázet klidně více než týden. Hydratačním krémem s tónujícím efektem můžete navíc snědý nádech nenásilně přikrmovat a také srovnávat přechody mezi vyblednutím. 

Čtěte dál