Stefano Gabbana a Domenico Dolce vzdali poctu ručním pracím

Zatímco se Evropa právě začínala potýkat s epidemií, Stefano Gabbana a Domenico Dolce představili módnímu světu svoji kolekci, která svým důrazem na domácí ruční práci předznamenala to, k čemu se nyní vracíme. Pletení, háčkování, výšivky... V rozhovoru pro Harper’s Bazaar pánové Dolce a Gabbana vyprávějí, jak podporou místních mistrů pletařů lze udržet rukodělnou tradici živou.

Foto: archiv značky, Domen / Van de Velde 

Bydlí společně v Miláně, patří k esenci italské módní estetiky a vášnivě se prohlašují za rodáky ze Sicílie, kterou oba milují, ale pouze jeden z nich se tam skutečně narodil. Domenico Dolce a Stefano Gabbana jako by tušili, co se bude nejen v jejich životním prostoru po zbytek tohoto roku odehrávat, a vzdali už zjara v poslední kolekci poctu ručním pracím. A to ve velkém. Většina modelů je ručně upletena, uháčkována a bohatě vyšívána. S velkým důrazem na to, že veškerá hladce a obrace vznikla v italských dílnách a ateliérech. Fatto in casa, fatto a mano, made in Italy.

Když se nad Evropou v důsledku pandemie vyprázdnilo nebe od letadel a většina lidí musela zůstat během jarního lockdownu doma, i v těch do té doby nejzaneprázdněnějších rodinách se náhle jejich členové začali scházet v kuchyních a společně vařit, zadělávat na chléb, učili se šít, háčkovat a plést. Ruční práce tu sloužila jako terapie i jako návrat k tomu, co je člověku blízké, co si pamatuje z dětství. Tím spíše v Itálii, kde jsou na své domácí tradice pyšnější než kdekoli jinde a velmi se snaží udržet je živé. Proto už 6. května Domenico Dolce a Stefano Gabbana na svých sociálních sítích začali oslovovat a představovat mistry z různých koutů Itálie, s nimiž na kolekci spolupracovali. Takže není divu, že jsou v jejich poslední kolekci modelky opletené a oháčkované od hlavy až k patě včetně tašek a kabelek. 

Jak jste svoji kolekci vytvářeli? Kde jste hledali mistry pletaře?

Domenico Dolce: Na vlněných kouscích, které byly k vidění na přehlídce, jsme spolupracovali s celkem dvaceti mistry. Z toho, že měly modely takový úspěch, máme obrovskou radost. Šlo nám opravdu o zdůraznění naší lásky k ručně vyráběným věcem a řemeslu a smyslu pro detail. Chtěli jsme dotáhnout k dokonalosti to nejlepší z minulosti naší země a zaměřit se na řemeslné tradice a mistry, kteří už dávno proslavili věci vyrobené v Itálii. Ruční práce je z našich modelů zjevná, šlo nám o to, aby to byla zásadní vlastnost každých šatů.

Stefano Gabbana: K naší kolekci nás inspirovali mestieri d’arte, mistři dávných profesí, kteří bdí nad italským kulturním a řemeslným dědictvím, jako krejčí, zlatníci, výrobci domácích těstovin, ševci, pastevci a zahradníci. Vydali jsme se do minulosti, odkud jsme reinterpretovali naši lásku k tradici a našemu DNA pomocí nových a současných modelů. Proto černá Sicílie, což je barva, kterou zbožňujeme, proto ta smyslnost, spousta pletenin, pánských obleků a samozřejmě kvalitní krejčoviny, ale také představení nových objemů, látek a kombinací. Oni mistři udržují naše tradice a dávné řemeslné techniky naživu. My jsme vždycky řemeslnou práci podporovali, ale tentokrát jsme ji podpořili ještě víc než kdy předtím. Snažíme se opravdu o záchranu a povýšení místních tradic. Těmto hodnotám, od kterých vedou kořeny až k samotné identitě značky Dolce & Gabbana, zůstáváme věrni.

Můžete nám popsat výběr neutrálních barev vaší kolekce?

Domenico Dolce: My měli vždycky moc rádi černou! Je to jedna z našich nejoblíbenějších barev. Je to součást naší DNA. Ale pro tuhle kolekci jsme se rozhodli použít i paletu neutrálních odstínů, které se vzájemně dobře doplňují a modely harmonizují.

Stefano Gabbana: Jde kromě černé i o šedou, krémovou a bílou, to jsou hlavní odstíny použité v téhle kolekci. Hrajeme si s kontrasty.

Foto: archiv značky

Vybavujete si pletené svetry z dětství?

Domenico Dolce: Ano, pletení patří k Sicílii, stačí se projít po jejích ulicích a uvidíte, jak tu generace a generace žen, babiček, maminek, tet a neteří sedí a pletou na každém rohu. Milujeme pletení. Tuto sezonu je pro nás pletení opravdu významný prvek. Zaměřili jsme se na ruční pletení a hráli si s oversize střihy a sofistikovanými proměnami pletenin.

Jak vaši společnost poznamenala pandemie covidu-19? Změnili jste nějak svoji strategii?

Stefano Gabbana: Uvědomili jsme si, že musíme něco udělat. Už v minulosti jsme několik let spolupracovali s univerzitou Humanitas v Miláně, kde jsme sponzorovali stipendia studentům oboru lékařství na lékařsko-technické fakultě. Proto jsme se hned v únoru rozhodli založit nadační projekt Amore for Scientific Research a pokračovat v této spolupráci financováním výzkumu profesora Alberta Mantovaniho. Profesor Mantovani se ve svém výzkumu zaměřuje právě na léčbu nemocných covidem-19. V červenci jsme pak v souladu s platnými zdravotními předpisy uspořádali v kampusu univerzity Humanitas naši první veřejnou módní přehlídku.

Domenico Dolce: Móda dnes více než kdy jindy potřebuje pozitivní sílu a jednotu. V dobách, jako je tahle, si myslíme, že je důležité a správné spojit síly. Už dříve jsme podpořili projekt „Jsme v tom s vámi“ neziskové organizace Národní komory pro italskou módu a pokračujeme v tom. Je to pro nás přirozené.

Háčkování a pletení v hlavní roli podzimní kolekce - a svetry to zdaleka nekončí. 


Více se dočtete v listopadovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál