Staronové umění small talku

Možná to cítíte taky. Jisté pohodlí v samotě, sociální odtažitost, která začala jako nutnost během pandemie a která nám zůstala. Vyhovuje. Je to jako tepláková souprava našich společenských interakcí. Jak se nastartovat, abychom nežili životy v leteckém módu a začali si znovu užívat mezilidské kontakty?

Foto: Shutterstock

Zazvonil zvonek. Rohlík. Kurýr v každé ruce třímá víc tašek, než má prstů, a hned se ptá, do jakého patra je má vynosit. Do druhého, cestou po schodech se ještě ptá, jestli se mám dobře a pak ocení hudbu, které se line z otevřených dveří. Prohodili jsme spolu asi dvacet vět, tedy asi o sedmnáct víc, než obvykle prohodím s prodavačkami, obsluhou v kavárně nebo vlastně s kýmkoliv. Pandemie mě zamkla před okolním světem a s ní skomírala i moje schopnost přirozeného a nenuceného small talku. Ale ten kurýr mi připomněl, jak příjemné tyhle konverzace mohou být. Nejsou nutné, ale umí dokonale vylepšit den. Polozapomenuté umění small talku lze potrénovat třeba s těmito tématy: 

Vaření

Za uplynulý rok i ti, kteří kuchyň využívali jen k servisu pokrmů od donáškové služby, začali vařit a péct. Neformální hovor o tom, jaké recepty se dotyčnému osvědčily nebo co je nejlepší upéct vzácné návštěvě, je tak jistota, ke které má každý co říct. 

Televize a hobby

Někdo začal vyšívat, někdo se zase stal odborníkem na seriály ze všech koutů světa. Bavit se o tom, čím vyplňujeme volný čas, může být obohacující pro všechny, ať už tvoříme něco hand made, nebo u obrazovky hladíme oči. 

Cesty a výlety

Jak to šlo, tak jsme vyrazili ven. Někdo do zahraničí a někdo jen za humna, ale rozhovory o tom, kam vedly naše první kroky, jsou vždycky zajímavé. 

Akce, koncerty, party

Kulturní a společenské akce už zase probíhají s plnou vervou a většina z nás si je dosytosti užívá. Návštěva kina nebo účast na festivalu pak může být co do nadšení jako druhé Vánoce. Pobavit se o tom, na jakou první akci dotyčný vyrazil a jak si to užil, je zárukou, že se dočkáte košaté odpovědi.

Rady a porady

Lidé rádi mluví o sobě a o svých zkušenostech. Mluvení o sobě je příjemné, dokonce prý aktivuje stejné oblasti mozku jako při dobrém jídle či milování. Při nezávazné konverzaci si na to vzpomeňte a nechte si od druhého poradit.

I bezvýznamná konverzace s lidmi, které neznáme, může být záživná a radostná. Je ukázkou spontánnosti a životní spokojenosti. Je mostem k druhým, který po měsících ve vlastní bublině musíme znovu postavit.

Kdy jste si small talk vyzkoušeli vy? Máte oblíbená konverzační témata? Napište nám! 

Čtěte dál