Srpnové vydání představuje šéfredaktorka Nora Grundová

Čeká vás léto s láskou. Nové číslo Harper's Bazaaru je tu!

Foto: Mario Sorrenti

Milé čtenářky,

„Lékem na cokoli je slaná voda... ať tak či onak. Pot, slzy nebo slané moře.“
Napsal Isak Dinesen, což je pseudonym Karen Blixen. Nedávno jsem se jejím příběhem zabývala a vlastně na ni od té doby myslím velmi často. Pravděpodobně je vám tato dánská spisovatelka povědomá. Její věta: „Měla jsem farmu v Africe...,“ otevírá vyprávění plné vášně, urputnosti, střídavé pokory i vzdoru vůči africké přírodě, a především vůči vlastnímu osudu. Autobiografický román Vzpomínky na Afriku proslavilo jeho filmové zpracování z roku 1985, v němž Karen nezapomenutelně zahrála Meryl Streep a její životní lásku Robert Redford.
Karen se v letech 1914 až 1931 v Keni poblíž Nairobi starala o kávovníkové plantáže na nepříliš úrodných kopcích po boku nepříliš věrného manžela. Bojovala se suchem, neúrodou a vážnou pohlavní nemocí, kterou od svého muže chytila, a nakonec s rozvodem, který hodil celou starost o plantáže na její bedra. Přesto na konci života právě tyhle roky zhodnotí s něhou a steskem jako své nejšťastnější životní období. Ještě v Keni se sblížila se svou osudovou láskou, anglickým lovcem Denysem Finch Hattonem, dobrodruhem, který ji ovšem miluje stejně intenzivně jako svoji svobodu. V roce 1931 se Denys zřítí na safari ve svém letadle a farma v důsledku sucha i hospodářské krize definitivně zkrachuje. Karen sbalí, co zbylo, a ve svých šestačtyřiceti se ještě téhož roku vrátí z Afriky do svého rodného města. Na zbytek života. Dalších jednatřicet let bude o Africe, kam už se nikdy nepodívá, psát působivé povídky, její srdce totiž zůstalo právě tam.
A proč o tom všem píšu? I přes sucho, neúrodu, krize a rozmary osudu totiž můžeme právě v této chvíli prožívat nejšťastnější období svého života. Přeji vám, aby to vaše bylo co nejdelší, nejlépe nikdy nekončící. A aby se vás z té slané vody týkalo toto léto jen chladivé a průzračné moře.

Krásný srpen,

Nora Grundová

Foto: Mario Sorrenti

Srpnové letní vydání Harper's Bazaaru v prodeji od 16. července.

Čtěte dál