Správná hydratace pro věčně mladou pleť

Může suchá pokožka předčasně stárnout?

Foto: Shutterstock

Věříte na babské rady a moudra? Nám nedá spát především jedna známá průpovídka. A to sice, že lidé s mastnějším typem pleti budou dlouho mladí a naopak ti se suchou pokožkou budou samá vráska dříve, než se nadějí. Pokud by to byla pravda, byl by to tak trochu předem prohraný boj. S geny se bojuje jen těžko a mít rovnou jasno v tom, jak budeme stárnout, zní dost děsivě. Naštěstí dnes umí moderní kosmetika zázraky a i řadu geneticky daných predispozic dokáže potlačit, zlepšit či zcela vyřešit. Takže žádné zoufání, vše se dá řešit, pokud víte, kde je problém.

Jak to tedy je s typem pleti a stárnutím? A jak vlastně pokožku správně hydratovat? 

Mastná a věčně mladá? 

Často souvisí jedno s druhým. Na suché pleti jsou vrásky především více vidět. Suchá pleť je křehčí, často citlivější, zatímco přebytečné sébum u mastné pleti může působit jako zmizík a viditelné drobné vrásky zamaskovat. To ale neznamená, že by mastná pleť stárnula pomaleji, nebo dokonce vůbec. Suchá pleť může být způsobena jak geneticky, tak životním stylem. Nedostatek omega-3 mastných kyselin v jídelníčku, málo spánku, kouření, vynechávání ochranného SPF faktoru, stres – to vše stojí za tím, že je pleť suchá, mdlá, nebo i tenčí. UV záření způsobuje předčasné stárnutí především tím, že v pleti rozkládá elastin a kolagen, což způsobuje ztrátu elasticity a vláhy. Je pak možné, že se vrásky budou objevovat rychleji, budou hlubší a viditelnější.  

Sébum = hydratace?

Jak pleť stárne, začne produkovat méně olejů, i proto je poté suchá pleť v lehčí nevýhodě. Hydratace je základ. Už jste ale určitě slyšela, že i mastná pleť může být dehydratovaná a nadměrnou produkcí séba jen vyrovnává nedostatek vody. Platí, že hydratovat je vždycky důležité. Ať už máte pleť mastnou, nebo suchou. Obojí totiž může být projevem stejného problému. Jak ale pleť hydratovat správně? 

Vrstvěte

Přípravky určené pro hydrataci pleti nejlépe fungují, pokud je správně navrstvíte. Jako první jde na řadu esence, ta má dostat první dávku hydratace do hlubších vrstev pleti (jedná se ale o nepovinný extra krok). Poté přijde na řadu sérum, které nejlépe funguje na ještě vlhké pleti. Pleť můžete navlhčit pomocí pleťové mlhy, nebo jen pleť neosušit po čištění do sucha.

Oleje nehydratují

Je nutné rozlišit hydrataci a zvlhčení. Zvlhčení totiž probíhá jen na povrchu pleti, kdežto hydratace v jejích hlubších vrstvách. Pozor na častou chybu, která stojí za řadou vysušených obličejů. Oleje pleť nedokáží hydratovat, dokáží ji jen zvláčnit. Neumí totiž proniknout do hlubších vrstev pleti a zůstávají na jejím povrchu. I proto je dobré oleje aplikovat až na konec vaší rutiny, nebo je použít na místa, která chcete ochránit před větrem, chladem či jinými vnějšími vlivy. 

Ochranná vrstva

Až do pleti dostanete potřebné živiny, musíte se ještě postarat o to, aby v ní vše co nejdéle vydrželo. Ochranná bariéra je důležitá proto, aby vnější vlivy vaši pečlivou péči nenarušily. Proto vždy aplikujte i hutné krémy a také přípravky s SPF. 

Dobré bakterie

Čím dál častěji se v souvislosti se zdravou pletí zmiňuje též mikrobiom pleti, který je důležitý pro její správné fungování. Stejně jako vaše střeva potřebuje probiotika i vaše pleť. Hit fermentovaných potravin se tak dostává i do produktů určených na pleť. Vrácení důležitých bakterií do pleti je zásadní pro její správné fungování. 

Čtěte dál