SmetanaQ Talks v rámci MBPFW nejen o překračování hranic v módě

K příležitosti konce letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se v prostorách SmetanaQ Café konaly „SmetanaQ Talks”, které byly věnovány především tématu překračování hranic v módě, udržitelnosti i budoucnosti.

Foto: archiv Instagramu @smetanaq_

Diskuze probíhaly v krásných prostorách již zmíněné kavárny na Smetanově nábřeží ve 2. patře, kde jste si mohli si v mezipauzách dát skleničku vína nebo jejich skvělou kávu. Přednášek bylo celkově osm, a tak bylo možné se dozvědět mnoho přínosných informací z různých oblastí módy.

Středa 9. září 2020

Celý program odstartovala Klára Nademlýnská, Lucie Totterová a Jakub Berdych Karpelis s tématem „Retail: Disciplína“, kde zákulisí hraje hlavní roli, kde spolu s moderátorkou Veronikou Ruppert probrali možná úskalí výroby a prodeje designu.

K tématu udržitelnosti, materiálů, jejich využití a hlavně i problematice recyklace se pak vyjádřily dvě české designérky Eliška Knotková a Maria Nina Václavková.

„Věci je potřeba opravovat, starat se o ně, upcyklovat, až poté přistoupit k recyklaci. Tak se může móda stát udržitelnější. Neexistují ani tak špatné materiály, ale jejich špatné použití a ošetřování,” řekly. Dotýkaly se také tématu osobního přístupu a jak každý z nás může jednoduchými kroky, jako jsou například používání sáčku proti uvolňování mikrovláken při praní, omezování nákupů online (jelikož spoustu věcí se při zpětném vrácení vůbec nenavrací zpět do oběhu, ale ničí se), přes správnou péči o již námi pořízené věci, pomoci.

Pro nadšence do marketingu pak představil marketingové strategie a byznys trendy pro dalších pár let Daniel Klíma. „Prostor kolem nás se stále mění a ten, kdo se nepřizpůsobí nové realitě, umře,” konstatoval. 

To, že digitální móda dávno už není jen budoucností, probraly Žil Julie Vostálová a Helena Todd z projektu Transformer Jacket. I když v Česku je digitální móda stále novinkou, jelikož designéry baví spolupracovat s klienty, na mezinárodním trhu už se s ní můžeme setkat poměrně běžně. Je ekologičtější, rychlejší, ušetří se na úpravách, nejsou potřeba žádné střihy, případné změny na modelech jsou mnohem rychlejší. Pro komparaci - digitální fashion week v Helsinkách oproti tomu klasickému byl devětkrát méně časově náročný. I když oslava módy v klasické podobě má stále něco do sebe, nebo ne?

Jako doprovodný program byl navíc pro návštěvníky připraven v 2. patře také projekt #1 Speculum od Giz’mo.lab, kde byla k vidění dostupná instalace digitálního oděvu a fittingu.

Foto: archiv Instagramu @smetanaq_

Čtvrtek 10. září 2020

Čtvrtek si pak vzaly do parády Iva Burketová, Klára Dudáková, Aneta Průšková a Barbora Vilišová z ateliérů Odivi, Adva a Secondhand 1981. Mluvilo se klasicky o upcyclingu, udržitelnosti a vintage. Kolekce Odivi z upcyklovaných sak je navíc stále dostupná v showroomu SmetanaQ, společně s kousky od Daniely Peškové, Hany Frišonsové, Dominiky Kozákové nebo značky Naut. 

Slow fashion terapeutka a módní stratég pro české a slovenské značky Kamila Vodochodská pak popsala problematiku správného sestavení šatníku každého z nás, jak z hlediska nalezení svého stylu a módní osobnosti, tak netradičním způsobem nakousla i téma jeho udržitelnosti. Pokud je to něco, s čím si nevíte rady, Kamila mimo jiné pořádá i workshopy, na které je možné se přihlásit.

Česko-slovenská značka LaFormela už dávno nevystupuje jen na lokálním trhu. O tom, jak tenhle nadčasový brand prorazil na týdny módy a do showroomů fashion velkoměst jako je Paříž nebo Milán, vtipně vyprávěl Antonín Soukup.

Na téma identity a diverzity se na úplný konec vyjádřilo trio designérky Dominiky Kozákové, Karin Onderkové a drag queen Miss Petty. Dominika je známá pro své extravagantní barevné modely, které jsme mohli vidět na přehlídce letošního fashion weeku. Prozradila, že vedle designovaní modelů je pro jejich prezentaci klíčový právě správný výběr modelů. „Pro moji tvorbu je specifický výběr modelů, který mě hodně baví. Snažím se pracovat s diverzitou a s lidmi, kteří mě osloví svou energií nebo mě inspirují,“ říká Dominika. 

Karin zase navrhuje boty, které jdou napříč genderem. Člověk si tak podle ní může transformovat a vytvořit svou identitu. Svou identitu si vytvořila i Miss Petty, která se rozpovídala o netradičních momentech ze života drag queen.

Po skončení akce byla v přízemí prezentace kolekcí nominovaných na cenu Czech Grand Design, kde bylo možné si zakoupit limitované jednokusové autorské práce. A pokud jste přednášky nestihli, nezoufejte. Všechny jsou totiž dostupné na Instagramu Smetanaq, tak se nechte inspirovat!

Čtěte dál