Slovenská módní scéna se za pár let zmohla, povstala jako Phoenix z popela a dobíhá tu světovou rychlostí světla

Říká slovenská modelka, jíž zastupuje agentura Elite Bratislava. Které designéry česko-slovenské scény si oblíbila a proč?

"Není snadné přijít s něčím novým, být kreativní. Ale našim designérům se to daří a jsou snadno mezi sebou rozpoznatelní," říká Sasha, kterou slovenští televizní diváci teď vídají v show Tvoja tvár znie povedome (u nás tento formát známe pod názvem Tvoje tvář má známý hlas).

Foto: archiv Instagram Sashy Gachulincové             

Marcel Holubec W.

Začala bych mým nejlepším kamarádem a budu se snažit být objektivní, jako vždy. Marcelova móda je pro mě ztělesněním ženskosti a lehkosti, francouzské elegance a řeckého bohémství. Charakterizuje ho rafinovanost a sofistikovanost. Plyš a kvalitní materiály jako hedvábí a kůže, které u ženy zvýrazní co mají zvýraznit a zakryjí co mají zakrýt. Je to "silné a tvrdé navenek", zároveň však "křehké a něžné uvnitř" - přesně jako my ženy! Dominuje u něho černá a bílá barva (sem tam zpestří i nějakou jinou barvou). Je to nositelná high fashion. Marcel je pro mě takovým slovenským Diorem. Liberité Egalité Fraternité. 

Boris Hanečka

Také můj kamarád, haha. Boris je teatrální, žoviální a pro všechny šokující. Vždy přijde s něčím originálním. Neřídí se podle pravidel, nic nekopíruje. Je tak specifický, že je snad nejvíce rozpoznatelný. Za každou kolekcí, za každým kouskem z jeho dílny je nějaký příběh. A to mě na něm a jeho tvorbě fascinuje nejvíce. Častokrát se stane, že vytáhne ze svého archívu látku - např. z 50.let, za kterou by zaplatili v Paříži zlatem. Můžete ho nazývat slovenským Gallianem.

Martin Hrča

Nejpokornější a nejskromnější návrhář jakého znám. Jako jediný dělá stále haute couture. Má obrovský talent, bohužel u nás není až tak oceněn. Fundovanost - to je slovo, které vyjadřuje jeho kolekce. Jeho přehlídka je vždy magická. Poslední show mě dojala až k slzám. Show na kterou se fakt asi nikdy nezapomene (jako v jeho případě vždy). V člověku vyvolá emoci tak silnou, že jste tělem přítomna, ale duší a srdcem jste už někde jinde - dokonalá souhra hudby a scénických návrhů. Silueta a geometrie byly v jeho podání nepopsatelné. Pro mě je on slovenský McQueen (někdy i Lanvin).

Jakub Polanka

Kuba vytváří nadčasovou cool módu, která bude chic i za 10 let - vždy zůstane moderní. Jeho střihy, kombinace barev a materiálů - to je něco! Polanku byste chtěli prostě nosit každý den, od rána do rána! Pro mě jeden z nejlepších návrhářů na cz-sk scéně, ne-li i nejlepší, protože všechno je nositelné, zároveň však "art". Český Marc Jacobs? Nebo česká Isabel Marant v kobinaci se Celine.

Lukáš Macháček

Od doby co Lukáše znám, udělal jako návrhář největší progres. Mladý, chytrý, talentovaný - co víc si přát? Jeho styl by se dal popsat jako "black on black" nebo "black is new black". Takové spojení Londýna a New Yorku. Je to cool, pěkné, lišíte se od ostatních, v jeho kouscích můžete jít večer na drink, ale i na společenskou událost. V něčem je to "grunge", ale stále na úrovni. Český Ann Demeulemeester ve spojení s Alexandrem Wangem.

Čtěte dál