Single & veselé

Jak přežít Vánoce, když jste sama? Jak jinak, než fantasticky...

A už je to tu zas! Ten čas, kdy se v televizi snaží dojmout i reklama na kloubní výživu, ulice září barevnými světýlky a děti se dají krotit pouhým upozorněním, že veškeré jejich počínání bedlivě sleduje Ježíšek.

Jenže co když žádné děti nemáte a nemáte ani nikoho, s kým byste je mohla plánovat?

Anebo tak trochu máte, ale on bude (ještě letos naposledy) slavit svátky se svou rodinou? Jak přežít dny, kdy vás odevšad atakuje láska, vzájemnost a Mariah Carey?

Ilustrace: Tereza Kovandová

„Vánoční svátky jsou zrádné v tom, že veškeré emoce umocňují na druhou, nejen ty pozitivní.“

„Jako dítě jsem Vánoce samozřejmě milovala a zbožňovala jsem je do svých třiceti let. Vždycky jsme se s bráchou sešli u rodičů a chvíli byli zase malými dětmi, které zažívají vzácnou atmosféru, kdy jsme všichni spolu, tradici, světýlka, stromek a sváteční večeři. Jenže potom táta navždy odešel. Teď má máma nového pána, brácha svou vlastní rodinu a také moje kamarádky zůstávají doma se svými muži a dětmi. Z Vánoc se pro mě stal strašák, protože umocňují můj pocit, že už jsem dávno měla být jinde,“ napsala mi osmatřicetiletá kamarádka Lenka, jedna z těch, které jsem oslovila, zda by se mi nesvěřily se svou osobní zkušeností.

Přitom když si do Googlu zadáte sousloví „single Vánoce“, ať už v češtině, nebo v angličtině, dočkáte se překvapivě optimisticky laděných článků. Některé vás dokonce budou přesvědčovat, že jde o ten nejlepší možný způsob trávení svátků. Odpadá pečení a zdobení, místo toho se můžete vrhnout do víru předvánočních večírků nebo se konečně ponořit do sebe a meditovat nad svým životem. No... Když si vybavím své single roky, troufám si říct, že tohle je to poslední, co osamělý člověk chce. Ještě tak na Silvestra, s vidinou nových začátků, se bilancování a rochnění ve vlastních pocitech zvládnout dá, ale o Vánocích, které jsou doslova imperativem prožívání radosti a blízkosti?

„Kdyby bylo na mně, Vánoce bych zrušila. Prostě ignorovala. Využila bych toho, že se v práci nic moc neděje, a odjela na měsíc cestovat do tepla. Tak jsem to taky jednou udělala, ale odlétala jsem až 25. ráno, protože v naší rodině jsou Vánoce svaté, a kdybych nebyla na Štědrý večer doma, moje rodiče by to zranilo. Ale doporučuju odletět nejpozději 25. ráno a někam daleko, do jiné reality. Já jela za kamarády do Austrálie a byl to nejlepší lék na splín,“ napsala mi Zita, která má se single Vánocemi bohaté zkušenosti.

Když si vybaví ty poslední, má smíšené pocity. „Bylo mi čtyřicet a Vánoce jsem trávila u rodičů společně se sestrou a jejím partnerem – stejně jako posledních X let. Smutek jsem cítila i proto, že v naší rodině nebyly děti. A děti podle mě k Vánocům patří. Ale zpětně je tam i vzpomínka hřejivá – na dárek, který jsem dostala od svého švagra. Byl to totiž poukaz na degustaci vín, kde jsem potkala svou životní lásku,“ pokračuje Zita, která se letos rozhodně nikam nechystá. Čekají ji totiž první Vánoce s dcerou v náručí.

Vánoce podle výzkumu z roku 2003 obsadily šestou příčku nejvíc stresujících situací v životě.“

Třetí z oslovených kamarádek, Pavlína, zvažovala variantu strávit svátky s přáteli. Bude jí pětatřicet a letos si nejspíš single svátky zopakuje potřetí. „I když už jsem měla pozvánky, abych Štědrý den oslavila se skupinou přátel, kde byly páry i singles, nakonec bych do toho nešla, protože Vánoce, to je prostě rodina. Těším se na všechny ty věci, které zažívám od dětství a užívám si je i teď, protože znamenají jistotu a bezpečí – jako každý rok ten stejný bramborový salát a smažený kapr od mámy. Zkrátka vím, co můžu čekat a to mě uklidňuje.“ A ještě na jednu berličku nedá Pavlína dopustit. „Možná to bude znít blbě, ale jestli mi něco opravdu pomáhá přečkat single Vánoce, tak je to alkohol.“

Jak vidno, neexistuje jedna univerzální rada, jak přežít single Vánoce. Je to podobné jako s tipy, jak se vyrovnat s rozchodem nebo jak jíst, abyste zhubla pět kilo – každému vyhovuje něco trochu jiného.

A pak je tu ještě jedna věc, o které se příliš nemluví. A určitě na ni nepřijdete, když budete na Štědrý den scrollovat svým feedem na Instagramu, kde se to bude hemžit našňořenými mísami s cukrovím a rozzářenými dětmi u stromečku. Totiž že za těmi fotkami nemusí vždy panovat ta pravá ořechová pohoda. Vánoce, respektive jejich dokonalý obrázek v naší mysli, totiž stresují většinu dospělých, nejen ty single. Podle jednoho výzkumu z roku 2003, který zpovídal na tři tisíce lidí, obsadily šesté místo v žebříčku nejvíc stresujících situací (před nimi se umístily takové bomby jako rozvod, stěhování nebo změna zaměstnání). Nejvíc si respondenti stěžovali na shánění dárků a předvánoční nákupy obecně.

Vědomí, že řada vztahů nebo rodin má hodně daleko do idylky, vám může posloužit jako užitečná připomínka toho, že představa samoty nemusí být jen deprivující – pro řadu lidí je totiž velice úlevná.

Otevřete oči a uvidíte všechny ty, kteří si stěžují na protivné příbuzné, na to, jak vyčerpávající je připravit dokonalé Vánoce. Titíž lidé, kteří se tak soucitně dívají na singles, by někdy dali cokoli za trochu samoty.

Čtěte dál