Síla předsevzetí

Konec roku a s ním i nové cíle jsou tu!

Foto: Pixabay

Vánoce. Silvestr. Nový rok. Předsevzetí. Tento proces přichází každý každičký rok. Většina z nás si alespoň jednou v životě dala předsevzetí. Někomu se podařilo cíle dosáhnout, někdo to ale bohužel vzdává již po prvních pár dnech neúspěchu. A co vy? Dáváte si předsevzetí? A už víte zda a jaké si dáte letos?

Agentura Rondo Data provádí každoročně výzkum a letos tomu není jinak. Tento rok oslovili 1 053 můžu a žen v rozmezí věku 15 – 59 let. Bylo zjištěno, že více než polovina nepovažuje novoroční předsevzetí v dosáhnutí dlouhodobých plánů důležitá. I tak si ale letos chystá dát předsevzetí 42%, převážně ženy. Pokud se ale zaměříme na to, jak dlouho jim předsevzetí vydrží, 34% dotázaných přiznalo, že většinou pouze pár dní.

„Musí to být předsevzetí, které má pro danou osobu významný charakter a dotyčná osoba musí cítit, že pokud toto předsevzetí dodrží, tak se její život změní k lepšímu. Je úplně jedno, zdali se jedná o nekouření, nepití alkoholu, či věnování se více sportu. Předsevzetí nás vždy posouvají tam, kde bychom chtěli být, a hlavně pomáhají, abychom se cítili lépe,“ domnívá se Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy.

První místo každoročně vyhrává touha zhubnout a letos tomu není jinak. Možná za to může přejídání se ve vánočním období, možná naše obecné stravovací návyky. Ukazuje tomu i fakt, že mezi další oblíbená předsevzetí patří lepší/zdravější jídelníček nebo více sportovat. Jedno s druhým jde ruku v ruce. Výzkum také ukazuje, s čím se společnost v průběhu roku trápí nejvíce. Mezi odpověďmi je také vydělávat více peněz, na druhou stranu mít méně stresu a spoustu lidí ničí osamělost, takže si do nového roku dali za úkol najít si partnera.

Každý z nás touží po něčem. Předsevzetí je hezká příležitost, kdy s tím začít. Opravdu ji ale potřebujeme? První krok ke „šťastnějšímu“ životu je uvědomění si, co nás v životě vlastně trápí, co si naopak užíváme a zda a co chceme změnit. Také to, jestli je to reálné? Musíme postupovat krok po kroku a nečekat přehnané výsledky během prvních pár dnů. Do předsevzetí jděte pouze s pravým odhodláním a vírou, že se časem vyplní. Ne s termínem do kdy se má vyplnit. Jděte do nového roku s pozitivním přístupem a uspořádanými myšlenkami. Řím se také nepostavil za noc, takže nečekejte zázraky během prvního týdne. Ať už se jedná o hubnutí, sport či cokoliv jiného. Vše potřebuje svůj čas. Jakákoliv výzva začíná uvědoměním si toho, co nás trápí, rozhodnutím to změnit a poté hlavně pílí. 

Netlačte na pilu a buďte jednoduše šťastní. Místo předsevzetí tomu říkejte plán na rok 2020 a jako každý plán, i tento se musí plnit postupně krok po kroku. Myslete na to a připomeňte si to v každé špatné chvilce, kdy to budete chtít vzdát. Jako jste si mohli přečíst v našem článku Nová kapitola 2020 začíná, je důležité nechat negativní myšlenky za námi a do roku 2020 se pustit s čistým štítem a optimismem. Vy na to máte!

Čtěte dál