Seriálový hit Bridgerton ve vás probudí touhu po módě 19. století

Nové drama zasazené do 19. století plné lásky a nádherných kostýmů se okamžitě stalo hitem Netflixu. Nakoukněte s námi pod pokličku jejich kostýmové výpravy, která obsahuje téměř 7 500 kusů.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Pokud máte, jako většina populace, účet na Netflixu, určitě vám neunikla novinka jménem Bridgerton, která již několik dní boduje v žebříčku sledovanosti. Seriál o románcích z 19. století je dokonalou kombinací dobového dramatu, romantiky, ale také zobrazuje přísné a často bizarní společenské zvyklosti ztvárněné doby - s moderním feministickým nádechem.

Seriál navíc dělá ještě mnohem zajímavějším jeho kostýmová výprava. O tu se postarala Ellen Mirojnicková, kterou vyzpovídala redakce amerického Harper's Bazaaru. Jak Mirojnicková přiznává, zkouškou pro ní nebyla jen velikost hereckého obsazení, ale taky hloubka a zasazení příběhu. I přestože je seriál pouze fikcí, musela se při tvorbě kostýmů držet určitých pravidel, například toho, že se dívky převlékaly několikrát denně. A to už je výzva.

V rámci celé série si užijete téměř 7 500 kostýmů

„Je to něco jako vaření, musíte mít ingredience, abyste mohli vytvořit takový kostým, který potřebujete,“ říká Mirojnicková. Číslo 7 500 odkazuje spíše na jednotlivé položky než na celé oblečení, jelikož se mnoho šatů tvořilo z několika vrstev a svrchních částí. Pouze na hlavní role bylo navrženo přes tisíc kostýmů. Jen samotná hlavní hrdinka lady Daphne Bridgertonová, ztvárněná Phoebe Dynevorovou, oblékla kolem stovky šatů. Ellenin tým navíc veškeré jemné vzory a korálky ručně vyšíval. 

Šperky, které herci měli na sobě, pocházely od prodejců z New Yorku, Itálie i Velké Británie. Během celé show byl v týmu také šperkař a návrhář Lorenzo Mancianti. Některé diamanty dokonce pocházely z archivu Swarovski. Mirojnicková se náročností výpravy přiblížila k té z filmu Kleopatra, v hlavní roli s Elizabeth Taylorovou. Zdá se ale, že se veškerá práce a preciznost vyplácí a seriál se těší veliké oblíbenosti. 

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Mirojnicková vnesla se svým týmem do kostýmů moderní nádech

Kostymérům se také podařilo vnést trochu moderny do 19. století, ve kterém je seriál zasazen. Například rodina Featheringtonových nosí květinové vzory v zářivě růžových, žlutých a pomerančových barvách, které by se jinak v 19. století neobjevily.

Mimo jiné tvůrci přistoupili k seriálu z pohledu dnešní doby a hleděli také na různorodé obsazení. Role šlechty, jako je královna Charlotte, vévoda z Hastingsu a Lady Danbury hrají afro-američtí herci. A když došlo na styling, někteří herci měli při natáčení své přírodní černé vlasy, což by v 19. století nahradili běžné světlé paruky.

Ptáte se, zdali bylo pohodlné nosit honosné kostýmy, které ve většině dámských šatů samozřejmě obsahovaly korzety? „Nemyslím si, že pohodlí je důležitou otázkou,“ dává jasně najevo Mirojnicková s tím, že většina hereček nosila těsné korzety s pýchou a pokorou k dané době, ačkoliv o pohodlí nemohla být řeč. 

Pojďte se s námi pokochat dokonalou prací kostymérů, ať už jste seriál již viděli či nikoli. Jestli ne, možná právě tyto fotografie a trailer vás přesvědčí to změnit. 


Jestliže vás Bridgerton zaujal nyní, co teprve trailer!

Čtěte dál