Seriál Halston připomene legendárního návrháře i dekadentní večírky 70. let

Ewan McGregor se v novém seriálu z produkce Netflixu převtělil do módního vizionáře Halstona, jehož šaty milovala Bianca Jagger i Elizabeth Taylor.

Foto: Netflix

Móda sedmdesátých let v Americe nepatřila jen hipíkům v batice a zvonáčích. Patřila i Halstonovi, americkému návrháři, jehož sexy modely se staly synonymem pro dobu těch nejpompéznějších večírků. Život a kariéru legendárního designéra nyní připomíná seriál Halston z produkce Netflixu, který má premiéru 14. května.

Lekce glamouru

Halston se sice narodil jako Roy Halston Frowick v americkém státě Iowa, ale hlavní roli tvůrci seriálu svěřili skotskému herci Ewanovi McGregorovi. Převtělil se do designéra, který původně začínal jako modista – jeho klobouček ostatně oblékla i Jackie Kennedy na inauguraci svého manžela v roce 1961. Záhy se ale vrhl na dámskou módu a americká média o něm psala jako o „módním návrhářovi číslo jedna“. Je však až s podivem, jak rychle se na Halstonův úspěch po jeho smrti v roce 1990 zapomnělo. Byť značka po něm pojmenovaná dodnes stále působí, Halstonovo jméno není notoricky známé. Že o návrháři před natáčením seriálu nikdy předtím neslyšel, přiznal i sám Ewan McGregor.

Halstonův styl byl snadno rozpoznatelný. Jednoduché střihy rafinovaně odhalovaly ženské tělo, používal lehké, krásně se nesoucí látky jako šifon a hedvábí a košilové šaty proměnil v sexy oděv. Jedním z jeho poznávacích znamení se staly i vzdušné kaftany, která ženskému tělu dávaly svobodu, ale zároveň se kolem něj svůdně ovíjely.

Foto: Netflix / @mrrpmurphy            

Poslední večírek

Mezi Halstonovy zákaznice patřily ty největší celebrity své doby jako Liza Minelli, Anjelica Huston, Elizabeth Taylor i Bianca Jagger. Ty jeho šaty často vynášely na večírky do slavného newyorského klubu Studio 54, kde byl sám Halston pravidelným hostem. Značka Halston se tak stala synonymem luxusu a glamouru. Série špatných obchodních rozhodnutí v 80. letech však vedla k postupnému úpadku značky, nad kterou její zakladatel ztratil kontrolu, a Halstonův osobní příběh se v 57 letech uzavřel, když zemřel na AIDS. 

Kromě Ewana McGregora se v seriálu představí i Krystal Rodriguez jako zpěvačka a návrhářova blízká přítelkyně Liza Minelli či Rebecca Dayan jako designérka Elsa Peretti, která nedávno zesnula. Módní historie tak bude mít šanci se znovu zopakovat. Podívejte se na první trailer níže.

Další videa