Senzace Billie Eilish: Čím sedmnáctiletá hudební diva očarovala svět?

Americká zpěvačka mění zavedená pravidla popu a stala se hlasem generace Z.

“Nabourává tradiční představy o tom, jak by měla popová hvězda vypadat, mluvit i znít,” napsal o ní internetový magazín Vox, čímž dokonale vystihl kouzlo mladé americké zpěvačky, která se ve svých pouhých sedmnácti letech stala nejvýraznějším hlasem celé generace. 

Foto: archiv

Její debutové album When we all fall asleep, where do we go?, které vyšlo v březnu, se téměř okamžitě vyšplhalo na první místa světových hitparád a stala se vůbec nejmladší interpretkou, jejíž album opanovalo britskou hudební hitparádu. Oslnila i české publikum. Lístky na její srpnový koncert se vyprodaly během několika málo minut. V čem spočívá její kouzlo?

Nezávislé začátky

Svůj první singl nahrála teprve před třemi lety na SoundCloud. Měl ho slyšet jen její učitel hudby, ale hudební komunita si ho našla, začala remixovat a zpopularizovala. Zatímco další popové princezny jako Ariana Grande nebo Miley Cyrus vzešly ze zázemí televizních kanálů Disney a Nickledeon, Billie Eilish se proslavila doslova ze svého obýváku. Nezávislého zázemí si přitom internetová generace teenagerů cení ze všeho nejvíc. Jejím nejbližším spolupracovníkem navíc není profesionální tlupa producentů, ale její bratr, hudebník Finneas.

Eklektický mix

Podobně jako se hudební vkus mladých lidí pohybuje mezi různými žánry, i Billie Eilish osciluje mezi jednotlivými škatulkami. Pop, EDM, industriál, jazz...chvíli téměř šeptá, pak přejde do suverénní deklamace, jednou je sarkastická, podruhé melancholická. “Posloucháme úplně všechno, všechny žánry, nové věci, staré věci. To vezmeme a smícháme do našeho unikátního mixu,” řekl Voxu Finneas, který tvorbu nových písní přirovnal k alchymii.

Autentický hlas

Z prostředí internetu Billie Eilish vzešla a podobně jako její vrstevníci má jeho pravidla v krvi. S fanoušky komunikuje jejich přirozeným jazykem. Místo přeslazených zpráv se na svých sociálních sítích nebojí zveřejňovat naštvané vzkazy. “Dokud neubližujete někomu dalšímu, dělejte si úplně co chcete,” popsala svou filosofii v interview pro magazín Galore. Opravdovost se na internetu počítá.

Unikátní styl

Z Billie Eilish se téměř přes noc stala módní ikona. Klidně by mohla být oživlou postavou z nějakého japonského komiksu. Jejím poznávacím znamením se staly vlasy neurčitého odstínu na pomezí mezi modrou a šedou, výrazné obojky či řetězy kolem krku a oversize kombinézy. Nesnaží se být sexy, na rozdíl od mnohých svých konkurentek neodhaluje své tělo, naopak ho zahaluje do objemných mikin. Dokazuje tak, že hudební slávy se dá dosáhnout i bez pravidelných striptýzů.

O Billie Eilish se hovoří jako o zpěvačce, které bude patřit rok 2019. Pokud její tvorbu ještě neznáte, pusťte si náš oblíbený singl Bad Guy. Třeba zjistíte, že se do téhle mladé hudebnice zamilujete i vy.

Čtěte dál