Šéfredaktorka Nora Grundová představuje únorové vydání

Protože láska, milé přítelkyně, láska vítězí.

Foto: Marcin Tyszka

Milé čtenářky,

zima je nejlepší čas v roce rozhlédnout se pěkně po svém nitru. Vše v přírodě tichne, smysly nic moc neruší, sníh tlumí zvuk, nikde nic divoce nekvete, dosladka nezraje a tak, jako stromům opadá listí a odhalí se jejich kmeny, i do našeho nitra je v zimě lépe vidět.

Jak diskrétně anoncujeme na naší obálce, chtěla bych k únorovému číslu i obecně podotknout: Láska vítězí. Měla by tam vedle ní stát i pravda, ale pravdu lze hlásat i pyšně. Zatímco lásku? Láska je fantastická substance, kterou drží celý živý vesmír pohromadě, nic jiného se tomu ani nepřibližuje.

A nejenže láska vítězí, ona je také řešením. Řešením celkové společenské únavy, zmatení, zmaru, nervozity, hádek, nepochopení... Nejde o to vnutit si představu, že musím milovat každého, kdo mi leze na nervy. Ale představit si svoje nitro vyplněné láskou samou o sobě. Být láskou. Uvědomuji si, že už jen samotné zacházení se slovem láska je chůze po tenkém ledě, protože se na ně nalepil a omatlal ho marketingově-ezoterický šlem poslední doby. Nakonec i můj oblíbený mystik Rúmí, který si k lásce zapisoval jedinečné postřehy už ve 13. století a jeho dílo mi po návštěvě v jeho rodném městě Konya změnilo život, je dnes citován i na podložkách na jógu.

Ale člověk nemusí do 13. století k Rúmímu. Láska vítězí všude. Příběh o Alici a Ludvíkovi Šmotkových jsem poslouchala jednou v noci v rádiu, řídila jsem u toho auto. Musela jsem kvůli němu zastavit, protože jsem nemohla dál řídit. Alice Šmotková ho přitom vyprávěla prostým hlasem v úžasném projektu Paměti národa. Když jí bylo patnáct let, potkala v létě staršího chlapce Ludvu, jak mu říkala, a zamilovala se. Bylo to koncem čtyřicátých let. Po prázdninách si psali dopisy, kde se o vzájemné lásce utvrzovali. Pak ovšem Alici přestaly dopisy přicházet. Když nepřestávala plakat, její otec zjistil, že Ludva neodepisuje, protože sedí v cele smrti. Ludva Šmotek, který byl za 2. světové války přesvědčeným komunistou a odbojářem, po únorovém převratu s komunisty skončil, protože jakákoli totalita mu byla odporná. Začal se angažovat v protikomunistické odbojové skupině Světlana, kde ho v roce 1949 na udání zatkla Státní bezpečnost. Nestihl to ani Alici napsat. Později mu trest smrti za velezradu snížili na doživotí a ještě později na pětadvacet let.

Že se ovšem i v té největší temnotě může objevit světlo, se ukázalo i ve vězení v Leopoldově, kde Ludva potkal řeckokatolického biskupa Pavola Petera Gojdiče. Zatímco se komunisté snažili z obou vymlátit duše, ty se vzájemně kultivovaly. Prvních pět let od letního setkání se Alice s Ludvou neviděla. Ludva byl často mučen a držen o hladu. Když poslal své milované přes civilního zaměstnance věznice sošku hlavy Ježíše Krista z chlebové střídky, rozhodla se Alice, že do svého srdce už jiného muže nepustí a na Ludvu počká. Čekala čtrnáct let. Čtrnáct let. Protože láska nevnímá vzdálenost ani čas. Během jeho věznění se za Ludvu v tzv. zastoupení vdala a neúnavně bojovala za jeho propuštění. Když byl Ludva v roce 1963 propuštěn, vzali se ještě jednou. V kostele. Měli spolu tři děti, z Ludvy se stal elektrikář a z Alice zdravotní sestra. „Nad komunismem a vším zlým zvítězila láska,“ vysvětlila Alice Šmotková.

Protože láska, milé přítelkyně, láska vítězí.

Nora Grundová

Foto: Marcin Tyszka

Únorové vydání Harper’s Bazaaru je v prodeji od 13. ledna 2022.

Předplaťte si Harper’s Bazaar na celý rok!
Foto: Marcin Tyszka
Předplaťte si Harper’s Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 17. 2. 2022 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek luxusní rtěnku Contouring Lipstick od značky SENSAI v hodnotě 1 190 Kč!

Předplatit

Čtěte dál