Šéfredaktorka Nora Grundová představuje srpnové vydání

Zjistěme společně, jak si udělat tohle léto hezké a pokud možno ho zaplnit cestováním a objevováním nepoznaných míst.

Foto: Emre Güven

Milé čtenářky,

opakuje se mi v životě zajímavý úkaz, který jde proti všemu očekávání. Jsem si jista, že se vám to děje také. Dám příklad. Chodila jsem tři roky na intenzivní lekce zpěvu. Moje učitelka Veronika je talentovaná zpěvačka a důsledná učitelka. Opakujícím se procvičováním jsem pod jejím vedením rozšiřovala maximální možnosti svých hlasivek. Pak přišla neplánovaná pauza tří měsíců. Když jsem zase k Veronice přišla, omluvně jsem odkašlávala, že to nebude stát za nic, během té přestávky jsem totiž nezapěla ani ve sprše. A pak jsem se náhle překvapivě bez velkého úsilí vyšplhala hlasem o půl oktávy výš nad svůj běžný rozsah. To samé se mi stalo na hodinách kreslení, kde v pauze netrénovaná ruka běhala po papíře se zvláštně nabytou bravurou, nebo na hodinách francouzštiny, kde se mi vybavovala slovíčka, která jsem měsíce nepoužila. Na všem mě pokaždé znovu šokovala ta lehkost a samozřejmost, s jakou se dovednosti dostavily. Jako by pauza, během níž člověk o nic neusiluje, všemu prospěla.
Jak jsem pochopila, není to totiž tak, že by mozek myšlenku na zpěv nebo právě naučená slova v cizím jazyce pustil k vodě, zatímco my se rozhodli věnovat něčemu zcela jinému, eventuálně ničemu. Dostává se spíše do módu zanshin.

Zanshin je termín pro stav zásadní v japonském bojovém umění. Překládá se jako zbytková pozornost, zůstávající stav bdělosti ducha, který následuje po bojovém výpadu a zůstává pro případ výpadu dalšího. Je to například moment, ve kterém se nacházíme, když vystřelíme šíp z luku. Šíp už letí, oči sledují, jestli trefí cíl, ale tělo a ruce zůstávají ještě chvíli v pozorném napětí. Ten postoj a uvolněná soustředěnost jsou součástí úspěchu střely, i když šíp už dávno opustil tětivu. Myslím, že poslední měsíce nás všechny lehce do stavu zanshin uvedly. Máme aktivovanou bdělost a pozornost, která nás neopouští ani během letního odpočívání. Slavný japonský samuraj Mijamoto Musaši měl prohlásit, že chceme-li spočinout ve stavu zanshin, můžeme uvolnit tělo, ale neměli bychom nechat uplynout svého ducha. Tímhle složitým vysvětlováním jsem se chtěla dostat k tomu, že se právě teď, kdy zdánlivě jen odpočíváme, do nás ukládají naše dovednosti a talenty, které spí jen zdánlivě. Až je budeme potřebovat, svou úžasnou lehkostí nás překvapí.

Přeji vám krásný srpen,

Nora Grundová

Foto: Emre Güven

Srpnové vydání Harper's Bazaaru je v prodeji od 15. července 2021

Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!
Foto: Emre Güven
Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 19. 8. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek horkovzdušný kartáč od značky Eta Fenité v hodnotě 1 599 Kč!

Předplatit

Čtěte dál