Šéfredaktorka Nora Grundová představuje prosincové vydání

Ať v příštím roce planete odvahou a láskou.

Foto: Hana Knížová

Milé čtenářky,

prosincovým číslem končíme letošní rok, a nemůžeme se tedy ubránit vyhlížení toho příštího. Po měsících odpočinku, plynutí, vyčkávání a rozptýlení se dostáváme k nové kvalitě – a totiž odvaze. Bude to velké téma celého příštího roku.

Jde o odvahu vnitřní, která se od té vnější liší. Čínský mudrc Lao-c’ je rozlišuje a říká, že člověk s tou vnější má odvahu umřít, zatímco člověk s vnitřní má odvahu žít. A to je to, co chceme.

Odvaha neznamená, že nemáme strach. Vlastně je to přímo naopak, bez strachu není odvahy, jsou to kroky do tmy a neznáma s obavami v patách. Ale je to nutné, jinak se nehneme z místa, a co se dlouho nehýbe, ztrácí význam. Není nutné dělat žádné prudké pohyby, ale strach má tu zvláštní vlastnost, že se v mysli příliš uvelebených lidí začne roztahovat jako pavučina.

Je přitom dobré vědět, v čem naše strachy spočívají. Co je nejhorší verze toho, čeho se bojíme? A co by nás čekalo, když neuděláme vůbec nic? Proti váhání obecně nic nemám, vaříme se všichni ve stejné polévce, takže když mi přítelkyně do telefonu bezradně vyprávějí, že nevědí, jak dál, opakuji jim, že když člověk neví, co dělat, tak ať nedělá nic. Jako každá rada není ani tahle stoprocentně platná, moje španělská přítelkyně Marta je například ve všem mnohem ráznější než já. Vždycky když se jí svěřuji se svými obavami, opakuje mi: Určitě to zkus. No you already have! NE už máš v každém případě, takže můžeš získat jedině ANO.

Odvaha se ve většině jazycích řekne courage ze starofrancouzského slova corage s kořenem cuer, latinsky cor, tedy srdce. Čímž si stavím oslí můstek k čemu jinému než k lásce. Lao-c’ říká, že „odvaha, která vychází z drzosti, končí smrtí. Odvaha vycházející z jemnosti před smrtí chrání. A tak odvaha může přinést buď škodu, nebo výhodu. Být někým milován dává člověku sílu, zatímco milovat někoho dává člověku odvahu.“

A když už jsem poslední editorial tohoto roku vytapetovala slovy mudrců, dovolím si ještě jednu skvělou myšlenku, je od Rúmího, který je ve zkratkách nedostižný. „Zapal svůj život a vyhledávej ty, kteří rozdmýchávají tvé plameny.“

Ať v příštím roce planete odvahou a láskou.

Nora Grundová

Foto: Hana Knížová

Prosincové vydání Harper’s Bazaaru je v prodeji od 18. listopadu 2021.

Předplaťte si Harper’s Bazaar na celý rok!
Foto: Hana Knížová
Předplaťte si Harper’s Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 16. 12. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek denní a oční krém od značky Eucerin v hodnotě 1 514 Kč!

Předplatit

Čtěte dál