Šéfredaktorka Nora Grundová představuje listopadové vydání

Ať máte listopad plný příjemných a obohacujících procházek.

Foto: Magnus Magnusson

Milé čtenářky,

listopad je jeden z nejzajímavějších měsíců! Nabízí společenskou pauzu mezi pozdně letními a vánočními večírky, zatímco příroda je vzhůru nohama. Co mohlo, rychle dozrává a padá ze stromů, mezi slunečnými dny už voní zmrzlá voda ve vzduchu, všechno vlaje v povětří a člověka to táhne ven přidat se k tomu větru. Na takových procházkách vítr fouká člověku do hlavy různé myšlenky. Přemýšlím o příběhu, který je asi všeobecně známý a pravděpodobně o něm víte taky, já na něj narazila nedávno. Jde vlastně jen o pár vět, které odvětila svému studentovi slavná americká antropoložka Margaret Meadová na otázku, co ona považuje za první známku civilizace. Kolem nich ležely sbírky střepů z keramických nádob, pravěké šperky, kostěné háčky na ryby... Margaret Meadová řekla, že důkazem skutečné civilizace je nalezená 15 000 let stará lidská stehenní kost, která nesla známky zlomeniny a následného zahojení. Aby se pravěkému člověku zlomila stehenní kost, musí se mu stát něco hodně dramatického, třeba spadl ze skály, nebo na něj zaútočilo velké zvíře. V hlavě se mi přehrává příběh ilustrovaný Zdeňkem Burianem. Trvá – i v našich podmínkách – zhruba šest týdnů, než největší kost v těle zase sroste. Během těch šesti týdnů je pro člověka skoro nemožné, aby si sám obstaral jídlo, vodu, aby utekl před nebezpečím, aby něco nesežralo jeho, zkrátka aby se sám udržel naživu, takže zlomená stehenní kost znamenala jistou smrt. Ovšem tahle se úplně zahojila, takže ten člověk evidentně přežil. Znamená to tedy, že se našel někdo, kdo zraněného odnesl do bezpečí, postaral se mu o nohu a celou dobu až do jeho uzdravení o něj pečoval. „Ona pomoc druhému v těžkosti je moment, kdy civilizace začíná,“ řekla Margaret Meadová.

Tolik jedna 15 000 let stará kost a starost o bližního. Nikdo to za nás neudělá. Přeji vám co nejvíc listopadových procházek, ze kterých se budete s nadějí v naši civilizaci vracet zase domů.

Nora Grundová

Foto: Magnus Magnusson

Listopadové vydání Harper’s Bazaaru je v prodeji od 14. října 2021.

Předplaťte si Harper’s Bazaar na celý rok!
Foto: archiv
Předplaťte si Harper’s Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 18. 11. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek elegantní žehličku na vlasy od značky ETA Fenité v hodnotě 1 299 Kč!

Předplatit

Čtěte dál