Šéfredaktorka Nora Grundová představuje lednové vydání

Co nás čeká v roce 2022? Rok vztahů, tak je opečovávejme.

Foto: Collier Schorr

Milé čtenářky, vítejte v novém roce.

Když jsem jedno sobotní dopoledne ležela vyčerpaná po téměř dvou hodinách intenzivního tance a baletu na podložce v něčem podobném meditaci obklopená vonným dýmem doutnajících listů šalvěje bílé, přemýšlela jsem nad tím, čím naplnit tento rok. Moje mysl jako by zatoužila se do toho budoucího roku podívat. Těch deset minut v přítmí na podlaze tanečního sálu studia Moanalua je vždycky zajímavý zážitek, všechny klouby, svaly a fascie se ještě chvějou po zátěži, červené krvinky se prohánějí řečištěm jako smyslu zbavené, protože tělo tančilo na Goldbergovy variace, což je téměř to nejhezčí, co žena může zažít. V tu chvíli přicházejí myšlenky krystalicky jasné a konkrétní.

Rok 2022 bude, přátelé, rokem vztahů. To bude téma, které budeme muset ve vlastních životech opečovávat a budeme se mu věnovat i na stránkách tohoto časopisu. Po lockdownech a všem tom sociálním distancování se musíme vydat pomaličku jeden k druhému zpátky, pěkně offline, jinak z každého z nás do společnosti z našich soukromých ulit zůstane čouhat jen to zvětšené klepeto jako u raka poustevníka. Nejde o to, kolik vztahů přátelských a milostných hodláme v životě udržet, i když jich pravděpodobně bude jen pár. Ale představme si je jako pěšiny, pískem a kameny vyskládané cesty, které vedou mezi námi a tím druhým. Cesty, jak známo, se udržují tak, že se po nich chodí. Tam a zpátky. Když se po nich projdeme k tomu druhému, tak se kromě očištění kamenů můžeme také podívat ze strany toho druhého, jak to směrem k nám vlastně vypadá. A jestli vůbec stojí za to se tou cestou trmácet. Věřím, že opečovávání vztahů je jediné, co nás v příštím roce uzdraví. Kromě covidové pandemie jsme se totiž dostali do infodemie, hustého dusivého mraku informací a silných názorů, v němž už ani nelze stihnout dohledávat zdroje a ve kterém se spíše ztrácíme, než sbližujeme, takže dobrovolná samota vypadá jako vítězství. Ještě před pár desítkami let byla samota výjimečná záležitost, zatímco dnes žije sám zhruba každý čtvrtý člověk a pandemie tomu vůbec neprospěla. Primáti přitom podle vědců v Oxfordu vyhledávají společnost už dvaapadesát milionů let, od intimních vazeb po širší komunitu, kde si jedinci vzájemně pomáhají a neusilují o život. Dodnes samota v organismu proto vyvolává zvláštní režim ostražitosti, a to i ta dobrovolná.

Zkrátím to. V tomto roce se vydávejme po vztahových cestách, které potřebují pročistit, jakkoli pomalu a nepohodlně se nám půjde.

Krásný leden,

Nora Grundová

Foto: Collier Schorr

Lednové vydání Harper’s Bazaaru je v prodeji od 16. prosince 2021.

Předplaťte si Harper’s Bazaar na celé 2 roky!
Foto: Collier Schorr
Předplaťte si Harper’s Bazaar na celé 2 roky!

Aktuálně do 13. 1. 2022 k předplatnému na dva roky za 1 890 Kč získáte jako dárek pleťové ampulky značky PRAXIS v hodnotě 2 450 Kč!

Předplatit

Čtěte dál