Šéfredaktorka Nora Grundová představuje květnové vydání

Věnujte pozornost své vnitřní i vnější kráse za společnosti nového Beauty Issue Harper's Bazaaru.

Foto: Radka Leitmeritz

Milé čtenářky,

V tomto čísle, které je veskrze věnováno kráse, jsme pilně a poctivě popsali spoustu stránek o tom, jak se čím zdárně zkrášlit. V jeden moment jsme se ale zastavili. O jaké kráse tu přesně mluvíme? O hladké pleti, pružném těle? Hustých vlasech? Nebo mluvíme o té vnitřní kráse? A není to totéž? Zadání se během let velmi změnilo. Ještě před deseti patnácti lety se fyzická krása ženy vztahovala k jejímu věku. Mládí bylo automaticky krásné a oceňované, tam se hledaly ty dokonalé tvary a snahou řady žen bylo udržet každý rys v tváři neměnný co nejdéle. Pravý věk ženy tajily, a když jim to slušelo, dostalo se jim vlastně nesmyslného komplimentu ve stylu „na svůj věk...“.

Dnes krása znamená zdraví, což je velký posun a úleva. Tvář nemá naplňovat podivná estetická očekávání, ale vyzařovat zdraví, a to tělesné i duševní, protože už je nikdo neodděluje. Když jdete po břehu moře a cítíte se úžasně, má to větší vliv na vaši duši, nebo pleť? Když se milujete a pak svítíte jako žárovka, je to prokrvením pokožky, nebo nasbíraným štěstím?

Jednou z mých oblíbených krásných žen je paní Ramsayová z románu Virginie Woolfové K majáku. Když vstoupí do místnosti, jako by v ní rázem stoupla teplota, každého přítomného okouzlí jemné světlo její krásy. Je jí přitom padesát, má osm dětí a ona sama v zrcadle vidí, jak říká, šedivějící vlasy, povadlé líce, ale „neměnila by ani na vteřinu žádné z životních rozhodnutí, která učinila. Poznala štěstí, jedinečné a intenzivní.“ V tom spočívá její spanilost tak silná, že k sobě přitahuje muže i ženy. Taková žena má podle Woolfové nekonečnou rozmanitost, schopnost objevit se kdekoli, nosit jakékoli šaty; říkat a dělat, přesně co chce. Když bylo Woolfové padesát, do deníku si zapsala: „Nevěřím na stárnutí, věřím na neustálou změnu polohy vůči slunci. Odtud plyne můj optimismus.“

S rostoucím věkem se nám ženám začne měnit úhel pohledu. Z upírání zraku ven a dbaní o to, jak nás přijímá naše okolí, přetočíme pohled dovnitř a začneme se zajímat o to, jak se přijímáme samy, jak se sobě takové, jaké jsme, líbíme. Vidím to na všech ženách kolem sebe. Proto se také říká, že do čtyřiceti let vypadáme tak, jak jsme krásu zdědily po předcích, od čtyřiceti už vypadáme tak, jak si zasloužíme, protože takové jsme. Možná s tím také souvisí, že kolem čtyřicítky se prý duše začne ptát, proč je tady, jaký je její úkol, a když ho neplní, začne být neposedná a vše ostatní je pro ni ztráta času.

Toto číslo proto nemá ani v nejmenším v plánu diktovat, co jedině je krásné, a budit ve čtenářkách neklid, pokud nevypadají jako ženy na fotografiích. Naším záměrem je nabídnout, jak nejlépe pečovat o to, co se vám samotným na vás líbí, a jak se postarat o to, abyste se skvěle cítila co nejčastěji.

Přeji vám krásný květen. 

Nora Grundová

Foto: Radka Leitmeritz

Květnové vydání Harper's Bazaaru je v prodeji od 15. dubna 2021.

Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!
Foto: Radka Leitmeritz
Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 13. 5. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek svíčku a difuzér Souletto Floramania v hodnotě 1 730 Kč!

Předplatit

Čtěte dál