Šéfredaktorka Nora Grundová představuje červnové vydání

Užijte si nadcházející dny s červnovým Harper's Bazaarem.

Foto: Jan Grombiřík

Milé čtenářky,

tohle číslo má vyjádřit naději, že se opět rozcestujeme do milovaných zemí. A znovu se vrhneme do činností, které jsme na rok odložili víceméně k ledu.

Moje nová zahrádka čítá cca pět metrů čtverečních a zavolala si mě před pár měsíci sama. Poté, co jsem přes všemožná média usilovně hledala a nenalézala nic podobného zahradě, vše bylo daleko, nepřístupné nebo nemělo vodu, zavedly mě nohy na Císařský ostrov a rovnou do zrovna vznikající komunitní zahrady. Kolem pobíhaly slepice a poskakovala kůzlata, zakladatelé provázky vyměřovali záhony, a když viděli, že se dlouho nehýbu z místa, jeden mi přidělili.

Těch pár kroků čtverečních, kde už klíčí první byliny, naplňuje mé ambice dokonale. Chodím k zahrádce pěšky, z obou stran ji obtéká řeka a v blízkém okolí sází, pleje, kope, zalévá a pije kafe z termosky řada stejně rozradostněných lidí, s nimiž sdílíme motyčky a vyměňujeme si semínka. Do hlíny sahám bez rukavic, pokaždé si zřídím nehty, podrásám kůži, ale jinak mě to nebaví. A když se už přes rok snažíme usmířit s jedním virem, chtěla bych zmínit jiný neviditelný organismus. Že práce s hlínou na zahrádce uvolňuje napětí a člověk se může dostat až do „zóny“, není už nic neznámého. Stejně jako se ví, že v sobě při setí a sázení člověk posiluje optimismus, protože co jiného by to bylo než důvěra, že vše dobře dopadne a semeno vzklíčí. Teď máme navíc vědecky potvrzeno, že za naši závislost na zahradničení může i bakterie. V hlíně totiž žije bakterie Mycobacterium vaccae, která dokáže v lidském mozku vyvolat spuštění serotoninu, hormonu radosti a štěstí, přírodního antidepresiva. Pořád říkám, že příroda s námi má mnohem dalekosáhlejší plány, než si myslíme. Mám navíc vyzkoušeno, že při společné práci na záhonu lze uzdravit i vztahy, s rukama v hlíně člověk nějak zvláční, zmlkne a zpraktičtí.

A tak všem jako tu nejlepší letní meditaci doporučuji péči o malý záhonek, do jehož hlíny plné laskavé bakterie můžete ponořit ruce bez rukavic a dezinfekčního gelu.

Krásný a plodný červen, 

Nora Grundová

Foto: Jan Grombiřík

Červnové vydání Harper's Bazaaru je v prodeji od 13. května 2021

Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!
Foto: Jan Grombiřík
Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 17. 6. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek kosmetickou péči CANNEFF® CBD v hodnotě 1 511 Kč!

Předplatit

Čtěte dál