Šéfredaktorka Nora Grundová představuje červencové vydání

Užijte si červenec plný nejen slunečních paprsků, ale také lásky, erotiky a sexu.

Foto: Xavi Gordo

Milé čtenářky,

toto číslo je připravené tak, aby tematicky doprovodilo léto, od kterého si většina z nás slibuje mnohé. Především, že nás vyléčí z úzkostí a nejistoty, která se na nás přichytila v uplynulém roce jako svízel. Jak se totiž ukázalo na posledních týdnech, nakonec byly těžší než ty lockdownové. Namísto mistrných salt zpátky do normality se lidé jen s opatrností a nejistotou vracejí zpátky tam, kde roky dleli. Znovu se mezi nás musí vrátit důvěra a spontaneita. Vědci srovnávají naši zkušenost s tou, kterou udělali lidé přesně před stoletím. Po španělské chřipce, která populací šířila vedle smrtelného viru také nervozitu a náboženské zanícení, přišly tzv. roaring twenties, bouřlivá dvacátá léta. Nová hudba, nové šaty, nové účesy... celý západní svět jako by obživl a intenzivně se miloval. Nemusí přijít zrovna léta bouřlivá, stačí, když budou živá a plná milování.

Proto se v tomto časopise zabýváme sexem. Láska je všudypřítomná, ale teď jde o smyslnost, která zajímavě lásku a sex spojuje. Je to ta energií nasycená chvíle, kdy ještě není stoprocentně jasné, že se něco stane, ale je stoprocentně jasné, že to oba chtějí. Z filmu Milenec podle knihy Marguerite Durasové, kde mladičká Francouzka v Saigonu roku 1929 provozuje mnoho vášnivého sexu se svým čínským milencem, je pro mě proto celoživotně nejsmyslnější scéna, ve které se ti dva ještě téměř neznají. Je to jen pár minut, on jí nabídne svezení z přístavu do města, a tak oba sedí ve voze vedle sebe, mlčí, zdvořile hledí před sebe, ovšem malíčky jejich dlaní opřených o sedadlo se začnou pomalu přibližovat a proplétat.

Sex totiž pramení z jemnosti, která na obou stranách musí nejdříve začít proudit. Jemnost je vůbec vlastnost, se kterou bychom v příštích měsících měli pečlivě pracovat. Má totiž nesmírnou sílu, která by měla být ženám vlastní.

K nejsmyslnějším českým filmům patří podle mě Radúz a Mahulena. Když jen jemně položí Magda Vášáryová tvář na tvář Jana Třísky, člověk zapomene dýchat. Jde o nevýslovně milostný snímek, kde se rty dotknou jiných jen zřídka. Navíc polibek ženy je tam zatížený kletbou. Ztvárnění hrdinů tohoto secesního dramatu napsaného roku 1896 Juliem Zeyerem a režírovaného Petrem Weiglem v roce 1970 je magické. Ale ač z filmu jasně vyvěrá sexualita, nakonec je to láska, která rozežene mlhy tatranských hor, zlomí kletbu žárlivé a nenávistné matky a zahojí zraněná srdce milujícího se páru. Jako vždycky.

Přeji vám láskou a sexem naplněný červenec.

Nora Grundová

Foto: Xavi Gordo

Červencové vydání Harper's Bazaaru je v prodeji od 17. června 2021

Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!
Foto: Xavi Gordo
Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 15. 7. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek vlasovou řadu Dark Oil od Sebastian Professional v hodnotě 1 695 Kč!

Předplatit

Čtěte dál