Šéfredaktorka Nora Grundová představuje březnové vydání

Nezapomeňme, že móda je navzdory všem velkým a vzletným poselstvím především zábava. Vítáme vás u březnového čísla Harper's Bazaaru, módního speciálu!

Foto: Juankr

Milé čtenářky,

při sestavování tohoto čísla, věnovaného tradičně novinkám z dílen módních designérů, jsme se v redakci několikrát důkladně zapovídaly o svých prvotních stylech a v myšlenkách se přenesly do měsíců a let naší rané dospělosti. Tehdy jsme odvrhly rodiči nakupované věci a začaly tvořit styl vlastní. Pokaždé jsme skončily u toho, jak zajímavé by bylo se v ten moment potkat. Co bychom si jedna o druhé myslela?

Lucie, naše fashion editorka, se proháněla rodným Jabloncem v odvážných modelech à la Madonna. Vlasy různě peroxidové, dvaceticentimetrový dřevěný kříž na krku, trička, která končila vysoko nad pasem, nekompromisní kruhové náušnice a velmi, velmi sexy look. Mezitím Veronika, moje zástupkyně, chodila po rodném Jižním Městě v dlouhých zvonáčích, jejichž nohavice v zimě dokázaly pojmout až dva litry sněhu, nebo v ultraskinny bokovkách s opticky zneklidňujícím potiskem, obří žluté péřovce a bagančatech s pravými šrouby po stranách. V účesu ostře střiženém nakrátko a občas s fialovým melírem. Já po mosteckých ulicích plula v oblečení, ve kterém jsem vypadala, jako bych si právě odskočila z divadelní hry Rok na vsi. Včetně výstředního černého žinylkového šálu, do kterého jsem se stylově choulila. Sukně a kabáty musely být nejméně padesát let staré a vyznačovaly se tím, že jsem jich většinu našla na půdách starých chalup, eventuálně byly ušity ze štůčků stejně zapomenutých látek. Dlouhá, tmavě modrá sametová sukně à la Amish, na hlavě zelený sametový baret, z něhož visely zrzavé dlouhé vlasy, černý plášť do áčka, černé semišové lodičky a kufřík, ve kterém pan řídící z Dolní Bělé o sto let dříve skladoval své věci na holení včetně kamence na zastavení krvácení.

Shodly jsme se přitom na dvou zajímavostech: Zaprvé, že jsme všechny někdy měly vlasy obarvené nazrzavo, takže evidentně platí, že úplně každá žena na světě musí aspoň jednou za život nějakou červenou verzí svých vlasů projít. A zadruhé, že je neuvěřitelné, že nás v těch hadrech vůbec nechali naši rodiče vyjít na ulici. Nikdo nás ve dveřích nezadržel, nikdo nám nic nevyhodil. Byli totiž moudří.

Před šesti lety při jedné z podivných tradic propouštění krocana na svobodu v Den díkůvzdání tehdejší americký prezident Barack Obama v Bílém domě ušetřil obřadně život krocanů Maca a Cheese. V záběru kamer se ocitly tehdy dospívající prezidentovy dcery Sasha a Malia. S vtipnými výrazy ve tváři, evidentně otrávené z trapné tradice, donucené rodinou se toho účastnit, přešlapovaly z nohy na nohu v krátkých sukních a vytahaných svetrech. Jejich neformální outfit byl jasnou formou rebelie, kterou moudří rodiče zvládli. Strhla se kolem toho debata, konzervativní poradkyně jednoho republikánského senátora se nad oblečením děvčat a výchovou rodičů Obamových na Twitteru ušklíbla, načež se dívek národ zastal a ona na své místo správně rezignovala. Nebyla moudrá. Podporujme své děti a teenagery, ať si nosí, co chtějí, nechejme je hrabat se v hloubi našich skříní a my dělejme to samé. Nezapomeňme, že móda je navzdory všem velkým a vzletným poselstvím především zábava.

Krásný březen, 

Nora Grundová

Foto: Juankr

Březnové vydání Harper's Bazaaru je v prodeji od 18. února 2021.

Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!
Foto: Juankr
Předplaťte si Harper's Bazaar na celý rok!

Aktuálně do 17. 3. 2021 k ročnímu předplatnému za 946 Kč získáte jako dárek odličovací nepěnivý gel SENSAI v hodnotě 1500 Kč!

Předplatit

Čtěte dál