Sedmero sopranistky Hany Blažíkové

Nad čím zrovna přemýšlí? A kdo byl její největší učitel? Na to odpovídá sopranistka Hana Blažíková, která interpretuje středověkou, renesanční a barokní hudbu. Nejraději má Johanna Sebastiana Bacha. Svůj obdiv v praxi předvede na zahajovacím koncertě festivalu Bach for All.

Foto: Petra Hajská               

Moje práce v pěti větách...

Snažím se co nejlépe přednést hudbu 12.-18. století a někdy zabrousím i mimo tyto časové bariéry. Největší část mi zabere cvičení a učení se nových kousků doma, pak přicházejí zkoušky, a až nakonec koncerty a představení. Jako asi každá práce, kterou člověk dělá rád, je to samozřejmě radost, ale někdy i únavná dřina a určitá rutina. Může to být i dost fyzicky náročné, hlavně když k tomu přičtu neustálé cestování. Jako zpěvačka na sebe navíc musím být dost přísná a opatrná, abych neohrozila budoucí koncerty.  

Nad čím zrovna přemýšlím...

Nad tím, co jsem zrovna napsala výše, zní to tak stroze! Ale já jsem člověk racionální a snažím se mít na všechno racionální náhled. Jinak momentálně čtu několik zajímavých knih, díky kterým přemýšlím nad běžnými věcmi, jako je lidství, morálka a takové maličkosti. 

Jako malá jsem chtěla být… 

Zpěvačkou nebo kosmonautem. 

Kdo byl můj nejdůležitější učitel a proč…  

Pavel Jurkovič, i když výborných učitelů jsem potkala několik. On mě ale ovlivnil už v dětství, proto byl pro můj hudební vývoj asi nejzásadnější. 

Foto: Petra Hajská

Miluju to, co dělám, protože… 

Hudba je krásná! I kdybych nebyla zpěvačkou, tak bych se jí asi stejně nevyhnula, byla vždy pevnou součástí mého života. Je to skvělý pocit, ponořit se do nějakého díla a pak zjistit, že to se mnou prožili i posluchači a nějakým způsobem se jich moje sdělení dotklo. 

Nejlepší část mého dne je… 

Ráno, když mám trochu času navíc a můžu se věnovat i sama sobě. Ráno bývám obvykle optimistická a plná energie, večer je to naopak. 

Tři věci, které jsou podle mě důležité k úspěchu… 

Hodně teď přemýšlím nad tím, co to znamená mít v dnešním světě úspěch. Pokud jde o to být žádaná, dostat za svou práci adekvátně zaplaceno a spolupracovat s velkým počtem lidí, pak jsem asi úspěšná, a pomohl mi k tomu talent, píle a štěstí. Ale možná se úspěch přeceňuje a v životě jde nakonec o něco úplně jiného. 

Zahajovací koncert festivalu Bach for All proběhne 24. února v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. 

www.bachforall.cz 

Čtěte dál