Sedmero návrhářky Mirky Talavaškové

Módní návrhářka Mirka Talavašková v posledních dvou letech tvoří módní kolekce, které jsou inspirované arabským modním stylem, který oživuje evropskými střihy. Její značka Talabaya je tak čím dál populárnější směrem na východ.

Foto: archiv Mirky Talavaškové 

Moje práce v pěti  větách:

Moje práce je deset až patnáct hodin denně zábavy. Je kreativní, ale zahrnuje i spoustu administrativy. Je o pochopení doby a člověka, který v ní žije. Je taky o hledání dokonalosti a dokonalého i produktu. Moje práce je vnímat, poslouchat, sledovat a tvořit.

Zrovna přemýšlím nad tím…

Jak zefektivnit a zviditelnit svou práci. Jak ji vylepšit, jak vyhovět klientkám, jak uchopit další kroky, které mě čekají v roce 2020. Celý rok se musí naplánovat den po dni a proto přemýšlím, že bych si měla vytapetovat ateliér obřím diářem, abych neustále měla na očích, co mě čeká a co je třeba hlídat, aby se to včas udělalo. 

Foto: archiv Mirky Talavaškové 

Jako malá jsem chtěla být:

Podle stupně nadšení v první řadě módní návrhářkou a poté archeoložkou, kriminalistkou, psycholožkou a soudním patologem.

Kdo byl můj nejdůležitější učitel: 

Na střední škole to byl můj profesor výtvarné výchovy pan Froněk, protože mě naučil milovat kreslit a učitelka fyziky, protože mě naučila milovat vesmír a jeho zákony. Na UMPRUM to byl hlavně pan profesor Ťapťuch, protože mě naučil, o čem je doopravdy módní byznys, co celý tento průmysl zahrnuje a jaký je rozdíl mezi jednotlivými profesemi a také mě naučil stát si za svým autorským rukopisem. Dále Boris Jirků, který rozvíjel mou vášeň pro kresbu, pak celá katedra Teorie a dějin umění, kde mě naučili nahlížet na umění jako na důležitou součást nejen osobního rozvoje, ale i uvědomění si souvislostí s různými, nejen výtvarnými, obory. Osobně bych Dějiny kultury zařadila jako povinný předmět již na základní školy. Trochu zkultivovat národ by nebylo na škodu.

Foto: archiv Mirky Talavaškové 

Co bych napsala do své kuchařky, jak uvařit úspěch: 

Snažit se být neustále připravena na příležitosti a když přijdou, snažit se ze všech sil je zvládnout.

Jak vnímám v módě svůdnost: 

Rafinovaná svůdnost je velice erotická a krásná. Svůdnost tvoří detaily. Vůně, úsměv, oči, ruce, dekolt, ruce, pohyb, hlas… Tyhle střípky dohromady tvoří fluidum, které když vhodně oblečete, vytvoříte touhu a emoce.

V čem byl můj rok výjimečný: 

Byl druhý rok s Talabayou. Bohatý na sbírání zkušeností. Poznala jsem, jak moc záleží na tom, aby jste se obklopili dobrými lidmi, kterým můžete věřit. Že je opravdu velmi důležité budovat dobré vztahy s klienty stejně jako s výrobci, dodavateli materiálů, pořadateli veletrhů, prodejci, ale i s kurýrními službami… Poznala jsem, jak mi funguje intuice a že má vždycky pravdu. 

Foto: archiv Mirky Talavaškové 

Čtěte dál