Sedmero Laury Baross, eko-kreativní interiérové designérky

Svoji práci sama popisuje jako „vizuální umění s důrazem na interiéry, dávkou vkusu a s ohledem na zem." Laura Baross je interiérová designérka, která žije v New Yorku, a pro kterou je stejně důležité to, aby interiér byl nejen krásný, ale i ekologický.

Foto: archiv Laura Baross

Laura pochází ze slovenského Komárna, studovala v Bratislavě, pak se přestěhovala do New Yorku, kde pokračovala ve studiu interiérového designu. Dnes má v New Yorku zavedenou firmu Design with Care. Pomáhá svým klientům s tvorbou stylových interiérů s důrazem na enviromentální přístup. Na svém osobní účtu na Instagramu @laubaross proto sdílí i své tipy, jak zachránit planetu. A dokáže vám, že lásku ke krásným věcem lze kultivovat i s ohledem na udržitelnost. 

Jak vypadá váš obvyklý den?

Moje každodenní činnost je kreativní a vizuálně bohatá. Tvorba interiérů a manažerská činnost ve vlastní firmě Design with Care (@designwcare) vyžaduje mnoho různých dovedností. Dny tak nemám jednotvárné, odvíjejí se především od toho, v jakém stádiu se nacházejí mé projekty. Má pracovní náplň zahrnuje 3D modelování, navrhování, objednávání předmětů a doplňků, konzultace s klienty, dohlížení na rekonstrukce, a kromě toho k tomu dělám i fotodokumentaci a marketing. Výhodou dnešní doby jsou sociální média, která velkou měrou pomáhají k tomu, aby se lidé dozvěděli o vaší práci a schopnostech. Proto nemalou část mého denního plánu tvoří i produkce obsahu na můj osobní účet @laubaross, kde se snažím lidem nabídnout enviromentální rady do života. 

Foto: archiv Laura Baross

Která část dne je pro vás nejlepší? 

Západ slunce a jeho „golden hour” je hotová magie, která pohladí duši a potěší oko fotografa barevnou paletou, kterou je možné zachytit jen dvakrát za den. V době karantény, na zpestření dne, jsem si dokonce předsevzala, že se sluncem budu i vstávat. A překvapivě se mi to daří mnohem lépe, než jsem čekala. Asi z části proto, že si přivstanu proto, že chci, a ne proto, že musím. Brzké ranní hodiny pro mě znamenají čas pro sebe a spolu s ranní jógou a meditací mi dávají super základ do celého dne. Doufám, že mi tento nový návyk zůstane dlouho! 

Kdo byl váš nejdůležitější učitel?

Mentorů jsem v životě měla mnoho, mezi nejdůležitějšími byli a jsou moji rodiče. Avšak v souvislosti s mým oborem mi nedá nezmínit pana architekta Pavola Paňáka. Těsně předtím, než jsem vstoupila do pracovního světa, jsem měla možnost nahlédnout do jeho tvorby, na to, jak navrhoval a na to, jaký měl přístup k lidem. Oslovil mě nejen svým talentem, ale i velkorysým srdcem. Dodnes je mou životní inspirací v tom, jak být úspěšný a skromný zároveň.

Kde jsou kořeny vaší práce, vášně? Co byl rozhodující moment nebo momenty, které vás poslaly na novou cestu?

Umění jako takové bylo součástí mého života už od útlého věku. Prvních sedmnáct let převládal zpěv a hra na klavír, vizuální umění do toho přišlo až později. Když přišel čas vybrat si vysokou školu, tak jsem prakticky sloučila kreativitu s technikou a vznikla z toho architektura. Po příchodu do New Yorku moje zaměření přerostlo do enviromentálního navrhování interiérů, stylingu a fotografie. 

Foto: archiv Laura Baross

Co je na vaší práci nejlepší?

Upřímně mě baví sledovat, jak se mi každým rokem vyvíjí mé „umělecké oko”. Když se podívám na své studentské práce, počítačové interiérové návrhy anebo například kvalitu a úpravu fotografií před rokem a víc, tak vidím obrovský rozdíl. Člověk se stále snaží tvořit nejlépe, jak to dokáže, ale už teď vím, jak se moje budoucí já pousměje nad současnými výtvory.

Jaké tři věci jsou podle vás důležité k úspěchu?

Zdravá sebedůvěra - bez ní vesmír nepřesvědčíte, že to se svými cíli myslíte vážně. 

Vděčnost - bez ní si nikdy nebudete vážit toho, jak daleko jste to dopracovali. 

Mentální pohoda - bez ní stavíte dům na písku. Je to jako základní kámen zkušenosti vašeho života. Je třeba si najít, co vám nejvíc pomůže naladit se na správnou vlnu, aby vás negativní životní zkušenosti náhodou nepohltily. Každý má různé priority, ale zdravá strava, dostatečný spánek, fyzická aktivita nebo meditace mají velmi prospěšné účinky. 

Kde se vidíte za deset let?

Snažím se žít v přítomnosti a důvěřovat procesu života. Sny do budoucna ale jsou a objevují se v mé mysli spíš jako motivace, a ne jako skálopevné předsevzetí. Beru život fluidně, a jestli nás něco momentální dění ve světě naučilo, tak to, že svoji budoucnost nemůžeme považovat za samozřejmost. Každý den máme šanci se něco nového naučit, a tak mým cílem je ze sebe krok za krokem tesat lepšího člověka. Doufám, že za deset let budu stále na trajektorii sebevzdělávání, lásky a ohleduplnosti vůči lidem a přírodě. Za ideálních podmínek v roce 2030 už lidstvo snad zpomalí globální oteplování a létání bude možné i s nízkou uhlíkovou stopou, abych mohla v klidu pendlovat mezi projekty v Evropě a USA, snad i s malým špuntem po boku. 

Co dělat a nedělat při zařizování domova podle Laury Baross: 

Foto: archiv Laura Baross

Gró útulného domova

Tak jako se říká, že šaty dělají člověka, tak platí, že interiéry dělají náš pocit domova. Útulnost však může znamenat pro každého něco jiného. Podívejte se proto do svého šatníku a všimněte si, které barvy vám sluší nejvíc, a ve kterých se naopak vůbec necítíte pohodlně. Pokud máte minimalistický šatník, tak pravděpodobně i ve vašem obydlí se vám bude nejlépe dýchat, když budete mít interiér, který odráží funkčnost a jednoduchost. Eklektický šatník zase bude přitahovat barevnost, rozmanité ornamenty a extravagantní prvky i do vašeho domova. A pokojové rostliny nikdy neuškodí! 

Chyby při zařizování interiérů

Že nespolupracují s designéry. My už z praxe víme, jak nejlépe postupovat, a proto to, co se na začátku může zdát jako velká investice, je na konci úspora času a energie pro majitele. Uvedu pár příkladů; často se stane, že si majitelé nejdřív vymalují stěny a až potom se snaží sladit nábytek. Ale hledat kousky přesně takové barvy, jako máte stěnu, je náročné. Proto je třeba mít nejdřív přehled o tom, jaké předměty do prostoru dáte, a barva stěn se na základě toho doladí snadněji. Chybkami mohou být i nesprávné délky záclon, velikosti koberců či nefunkční uspořádání nábytku, které zabraňují dobrému toku energie domova. 

Sledujte náš Instagram a IGTV! Již brzy se můžete těšit na home dekor tipy přímo od Laury.

Foto: archiv Laura Baross

Čtěte dál