Sametový týden

Tento týden si připomínáme 30 let od jedné z nejdůležitějších událostí v našich dějinách. Oslavte to kulturně!

Těžko se tomu věří, ale od onoho 17. listopadu a střetu studentů s komunistickou mocí na Národní třídě uběhlo již třicet. Důvod k oslavě mají i ti, kteří v době listopadové události ještě nebyli na světě. Kromě mnoha připomínkových událostí můžete slavit třeba i v galerii.

Foto: archiv

Národní galerie a Opening 89

Dne 14. listopadu určitě zamiřte do Veletržního paláce. Proběhne tu akce s názvem Opening 89, který slavnostně zahájí hned několik výstavních projektů. Výstava 1989 v rámci projektu Havel na Hrad! ukáže, jak tehdejší fotografové reflektovali nejen listopadové události, ale i každodennost celého revolučního roku a série videorozhovorů Interview 89 s tvůrčími osobnostmi – Magdalenou Jetelovou, Ivanem Kafkou, Annou Daučíkovou, Zbyňkem Baladránem a Jakubem Jansou - reflektuje události roku 1989 i dobu následující. Během Openingu 89, který se uskuteční ve Veletržním paláci ve čtvrtek 14. listopadu od 19 hodin, budou kromě nově zahajovaných projektů k vidění zdarma také všechny sbírkové expozice a další výstavy připravené v rámci oslav výročí – Milana Grygara a Josefa Bolfa. Během večera proběhne koncert kapely WWW, která byla počátkem 90. let jednou z prvních českých rapových skupin. 

www.ngprague.cz

Revoluční 30

Adresa Revoluční 30 ke vzpomínkové akci přímo vybízí. Kurátoři Radek Wohlmuth a Čestmír Suška přizvalido opuštěné budovy čekající na demolici tři desítky umělců, jejichž práce během uplynulých desetiletí mnohdy nevybíravým způsobem komentovaly to, co se za minulého režimu dělo. „Ve společném prostoru se poprvé objeví třeba Skryté podoby Václava Klause od Jiřího Davida, připomínka několika spolupracovníků StB z cyklu Malík Urvi, kterým skupina Pode Bal vzbudila rozruch na přelomu tisíciletí, nebo sádrový originál hajlujících a fuckujících rukou, jimiž Roman Týc přesně před deseti lety doplnil památník revoluce na Národní třídě,“ přibližuje výběr Radek Wohlmuth. Pop-up galerii můžete navštívit až do 24. listopadu.

www.bubec.cz/inpage/revolucni30/

Objektiv revoluce v Leica Gallery

Rok 1989 neznamenal změny jen v Československu, ale i v mnoha dalších zemích. Mapoval je Krzysztof Miller, tehdy začínající a později světoznámý polský fotoreportér, který svým fotoaparátem zachytil demonstrace a změny v Polsku, sametovou revoluci v Praze nebo krvavý pád režimu v Rumunsku. Dalších patnáct let Miller strávil tam, kde probíhaly válečné konflikty: od bývalé Jugoslávie přes Čečensko a Kurdistán až po Zair a Kongo. Průřezová výstava jeho nejlepších snímků Objektiv revoluce připomene třicet let po pádu komunismu ve střední Evropě ikonické okamžiky roku 1989. Druhá část se zaměří na místa, kde revoluce nebo konflikty stále probíhají, ať už je to Súdán nebo Afghánistán. Ukazuje lidské osudy v objektivu revoluce a trvá až do 5. ledna 2020.

www.lgp.cz

Čtěte dál