S kuchyňskou minutkou k efektivnosti

Že by váš pracovní výkon mohla zásadně vylepšit obyčejná kuchyňská minutka? Legendární systém plánování času, takzvaná technika pomodoro, má tisíce příznivců po celém světě. Pomáhá totiž lepší koncentraci a efektivitě.

Foto: Unsplah.com (Debby Hudson) 

O technice pomodoro, která svůj název dostala po klasické kuchyňské minutce ve tvaru rajčete, se poprvé zmínil podnikatel a softwarový designér Francesco Cirillo už v osmdesátých letech. Od té doby systém neustále testuje, vyvíjí a zlepšuje, ale jeho síla je právě v té naprosté jednoduchosti. 

K osvojení techniky pomodoro budete potřebovat svůj pracovní stůl vyzdobit netradičním doplňkem - mechanickou kuchyňskou minutkou (i když není nutné, aby měla podobu rajčete). Jistě bude fungovat i minutka na mobilním telefonu, i když podle Cirilla je ideální přístroj, na kterém je vidět ubíhající čas, ručně se natahuje a tiká. Rozvíjí to totiž cit pro čas. 

Dalšími nezbytnostmi jsou vaše osobní formuláře se seznamem úkolů, soupisem činností a evidenčním archem. Do seznamu úkolů si je napište podle důležitosti, udělejte si rubriku i pro nečekané úkoly, kvůli kterým můžete změnit denní plán. 

Jedno pomodoro trvá 30 minut, z toho je 25 minut práce a 5 minut přestávka. Na některý úkol můžete potřebovat více než jedno pomodoro, a každé uběhlé si napište (třeba jako křížek) k naplánovanému úkolu. Podle Cirilla není vhodné pomodoro přerušit. Je důležité na úkolu 25 minut soustředěně pracovat. A pokud vás něco přeruší, nastavte si pomodoro zase od začátku. Když uplyne nastavený čas, dává vám znamení, že potřebujete přestávku. I tu striktně dodržte, žádné „ještě chvilku, ještě tohle dodělám”. Pětiminutové pauzy dají vaší soustředěné mysli důležitý odstup. Můžete je využít třeba k bloumání, nebo se jděte napít nebo projít po kanceláři. Nedělejte žádné duševně náročnější činnosti. 

Technika pomodoro umí zamezit (s trochou cviku) vnitřnímu vyrušení, ať už jde o nutkání zkontrolovat Facebook, přečíst si email, který zrovna dorazil, nebo prolétnout nové zlevněné položky na oblíbeném e-shopu. Když se taková nutkání objeví, je dobré si je zaznamenat (Cirillo doporučuje připsat k úkolu značku, třeba apostrof) a případně napsat do seznamu úkolů jako neplánovanou činnost. 

Pomodoro má za cíl vědomější práci, k lepšímu soustředění a jasnějšímu uvažování. I podle psychologů jsou pro to ideální časové úseky mezi dvaceti až čtyřiceti minutami. Pomodoro je se svou půlhodinkou ideálním průměrem, jak zvládnout práci, která je nutná. A jak definitivně překonat prokrastinaci. 

Chcete vědět víc? O technice pomodoro vyšla stejnojmenná kniha v nakladatelství Jan Melvil publishing. 

Čtěte dál