S Andreou Řezníčkovou o minulosti, současnosti a budoucnosti cestování

Cestování mělo vždy velikou oblibu, ale za poslední rok se stalo mnoho změn v našich životech, které silně ovlivnily i cestovní ruch. Jak moc, jak je na tom nyní a co jsme si z toho všeho vzali v této oblasti do budoucna? Nejen o tom jsme se bavili s tiskovou mluvčí cestovní agentury Invia, Andreou Řezníčkovou.

Foto: archiv Invia

Jak se změnilo cestování v roce 2020 a co očekáváte pro tento rok?

Jsou to hlavně všemožná opatření, testování, karantény. Co se týče ale evropských destinací, výběr klientů zůstává stejný. Řecko, Turecko, Egypt, Bulharsko, Chorvatsko, Tunisko. Změna je zatím v exotických, zimních destinacích, protože výběr je značně zúžený. Momentálně se nelétá například na Srí Lanku, na Mauritius a do Thajska, což jsou za normálních okolností velice oblíbené destinace. Pokud se budeme bavit o vývoji do budoucna, já upřímně doufám, že se vše pomalu dostane do normálu, očkování už tu pomalu je. Lidé jsou smíření s testováním, to se stále urychluje, zlevňuje se. Mluví se také o očkovacích pasech. Takže si opravdu ze srdce přeji, abychom mohli všichni zase s klidem a ve zdraví cestovat, a teď nemluvím jen za člověka pracujícího v cestovním ruchu.

Cestovali lidé spíše v létě nebo nyní, kdy už je to téměř rok, co v České republice bojujeme s pandemií COVID-19?

V létě se cestovalo více, Češi si na opatření zvykli a převládla touha cestovat. Opět vedlo Řecko. Momentálně je sice pravda, že lidi jsou asi na testování a opatření více zvyklí než v létě, ale přece jenom je zima a nabídka exotických destinací je dost omezená. Hodně se ale prodává Zanzibar, Maledivy a Dominikánská republika. Z bližších destinací jsou to Spojené arabské emiráty, Kanárské ostrovy a Egypt, ten momentálně na plné čáře vede.

Cestovní odvětví zažívá kvůli koronaviru těžké časy. Jak jsme na tom aktuálně s cestováním? Troufá si většina z nás plánovat už letní dovolené nebo je cítit opatrnost a vyčkávání, jak se bude situace vyvíjet? 

Pokles oproti minulému roku samozřejmě evidujeme. Nemůžu ale říct, že zájem o letní zájezdy není, ba naopak. Momentálně jsme prodali už tisíce zájezdů. Cestovní kanceláře se snaží klientům vyjít co nejvíce vstříc s různými výhodami a benefity, aby lidé při pořizování dovolené co nejméně riskovali. U vybraných zájezdů nabízíme například změnu destinace nebo storno zájezdu zdarma. Klienti můžou také využít velice nízkou zálohu už od 990 Kč a zbytek doplatit později. Zajistí si tak v předstihu tu nejlepší lokalitu a hotel, který jim už nikdo nevezme. Ta nejvýhodnější vlna slev trvá do konce ledna.

Foto: archiv Invia

Po jakých destinacích momentálně zaznamenáváte v Invii největší poptávku?

U letních dovolených se v poptávce nic nezměnilo. Vede Řecko, tam chce vycestovat 35 % našich klientů, na druhém místě je Turecko, kam se v roce 2020 Češi nedostali a těší se tam, následuje Egypt a Bulharsko. Z exotických destinací to je Zanzibar, Maledivy a Dominikánská republika.

Co se stane, když si lidé zaplatí dovolenou, vše je již připraveno, ale vyjde jim pozitivní test na COVID-19? Dostanou peníze za svůj zájezd zpět?

Záleží na cestovní kanceláři, která je organizátorem zájezdu, my se řídíme jejími podmínkami. Každopádně bych vždy doporučila speciální připojištění, které zahrnuje i toto krytí.

Mnozí z nás vnímají pandemii jako lekci, že jsme si nedostatečně vážili svobody - v cestování, v možnosti volného pohybu. Co si o tom myslíte vy?

Je to tak, já si taky vzpomenu, jak je zajímavé, co všechno jsem brala jako samozřejmost a co, až to znovu zažiju, mi bude připadat jako sen. Pro lidi, jako jsem já, kteří mají cestování jako největší koníček, a ještě pracují v cestovním ruchu, je to určitě velká změna. Kromě toho by bez COVIDU nebyl Instagram plný otužilců, a to by byla škoda!

Foto: archiv Invia

Jak podle vás tato situace do budoucna změní cestování a to, jak ho bereme?

Já doufám, že se pomalu vše vrátí do normálu, ale určitě v nás už bude zakořeněná větší opatrnost na všechno, co se bude týkat cestování a zdraví. Budeme si asi před cestou více kontrolovat zdravotní stav, více řešit pojištění a podmínky smluv, více dbát na hygienu...

Jaký rozdíl jste v Invii zaznamenali v rámci cestování / prodloužených víkendů na Valentýna mezi předešlými lety a 2021?

V předešlých letech byly na Valentýna kromě přímořských destinací hodně oblíbené také eurovíkendy, které se letos vlastně nekonají. Pokud má člověk projít testy, zaletí si v současné situaci raději někam do tepla a klidu, na více dní. Nejvíce je zájem o Egypt a Spojené arabské emiráty.

Kam jste kdy vy sama naposledy vycestovala a máte naplánovanou nějakou další cestu / dovolenou?

Naposledy jsem na soukromé dovolené byla loni v březnu, a to v Ománu, kde jsem byla už za 4 dny vyhoštěná kvůli covidové situaci v Evropě. Navštívila jsem pak pracovně s novináři Řecko a Tunisko, vše probíhalo naprosto bez problémů a musím říct, že jsem se tam cítila bezpečněji než v ČR. Na podzim se mi zmařila plánovaná dovolená do Vietnamu, snad to vyjde letos.

Foto: archiv Invia

Čtěte dál