Rozhovor s MUDr. Michaelou Havlíčkovou

Jedné z předních estetických dermatoložek v České republice jsme se zeptali na nejnovější estetické trendy.

Foto: Vichy

Estetická dermatologie. Mnoho lidí tento pojem děsí kvůli asociaci s bolestí a dlouhým procesem hojení. Jaká je však pravda?

Kdepak, dnes vyznáváme pravý opak velkých invazivních zákroků, důraz se klade na prevenci. Estetická dermatologie prošla v posledních letech s příchodem neinvazivních estetických procedur výraznou změnou. Není třeba obávat se velkých jehel a skalpelů, protože podle nové filozofie (což také uznávám) musíme pracovat v souladu s kůží. To znamená, že usilujeme o přirozeně vypadající výsledek, přizpůsobujeme zákaznicím ošetření na míru. 

Co přesně znamená „pracovat v souladu s kůží“? Jak funguje nová generace estetických procedur?

Proces stárnutí je z velké části ovlivňován snižujícím se množstvím kolagenu a elastických vláken, které poskytují pleti elasticitu. Postupem času, přibližně od věku 25-30 let, ztrácí naše pleť každý rok 1% kolagenu! To za sebou samozřejmě nechává stopy: objevují se jemné vrásky, dochází ke znatelné ztrátě pevnosti, vytrácí se kontury a vznikají pigmentové skvrny. Neinvazivní procedury nové generace proto obsahují látky, které povzbuzují pleť, aby produkovala potřebné množství a kvalitu kolagenu pro pevnější, plnější a hladší pokožku.

Pro ty, kteří stále váhají, zda tento typ procedury využít, co byste doporučila ke zpomalení nebo zastavení procesu stárnutí pleti?

Kromě genetiky je stárnutí pleti do značné míry ovlivněno také vnějšími agresory jako je kouření, konzumace alkoholu, stres, nedostatek spánku nebo špatné stravovací návyky. Doporučuji směřovat k vyváženému, zdravému životnímu stylu a věnovat pozornost kvalitě spánku. Mnoho mých pacientů se po zákroku ptá, jaké jsou další kroky? Vrátit se na další zákrok za rok? Moje odpověď zní ano, ale pro udržení zdravě vypadající pleti je zapotřebí správná rutina péče o pleť.

Jaký druh péče o pleť tedy doporučujete? Jaké ingredience bychom měli vyhledávat?

Pokud je Vaším cílem omlazení pleti, rozhodně doporučuji přípravky s vysoce účinnými aktivními ingrediencemi. Peptidy (stavební kameny proteinů) jsou v dermatologii známy pro své anti-agingové účinky. Pokud je složení obohaceno právě o Peptidy, stimuluje produkci kolagenu a zajišťuje plnější, pevnější pleť. Dále například Vitamin C, který je velmi známým anti-oxidantem a přípravky s jeho obsahem rozjasňují pleť. Také dehydratovaná pleť může vypadat starší a unavená, proto doporučuji  zahrnout do každodenní péče produkty s kyselinou hyaluronovou. Ve vyšších koncentracích funguje i jako nouzová péče po náročném a stresujícím dni.

Je vhodné používat anti-age krémy i na citlivou pleť? Na co je nutné dávat pozor?

Jistě! V tomto případě je vhodná dermokosmetika z lékárny, která je podpořena klinickými studiemi a při správném použití je velmi efektivní. Tyto přípravky jsou vyvíjeny ve spolupráci s experty, dermatology, tak, aby byly vhodné právě pro spotřebitele s citlivou pletí.

Kosmetika, která zmíněné peptidy, kyselinu hyaluronovou a vitamin C obsahuje:

Liftactiv Collagen Specialist
Foto: archiv Vichy
Liftactiv Collagen Specialist

Denní krém s peptidy proti stárnutí, už po první aplikaci je pleť výrazně pružnější a vrásky jsou vyhlazenější. 

Liftactiv Collagen Specialist, Vichy, 999 Kč

Liftactiv Hyalu Mask
Foto: archiv Vichy
Liftactiv Hyalu Mask

Pleťová maska s kyselinou hyaluronovou. Aplikovat masku můžete každý druhý den ráno nebo večer na vyčištěnou pleť.

Liftactiv Hyalu Mask, Vichy, 1199 Kč

Čtěte dál