Roušky vs. stres: Co je pro pleť horší?

Estetická dermatoložka Lucia Mansfeldová poradí, jak se v téhle době nejlépe starat o svou pleť.

Lucia Mansfeldová
Foto: archiv Lucia Mansfeldová 
Lucia Mansfeldová

Lucia je estetická dermatoložka a dermatoveneroložka pro děti a dospělé, působí na Perfect Clinic Dermatology a dermatovenerologickém oddělení kliniky Program H Plus. Ve volném čase se aktivně věnuje flamenkovému tanci a spolupracuje s nadačním projektem Caminos sin frontera – cesty bez hraníc, který propojuje flamenkové umění s medicínou. 

Jaký vliv má na kondici pleti nošení roušek? 

V souvislosti s nošením roušek častěji vidím projevy lokalizovaných kožních infekcí např. impetiga nebo oparu. Může dojít ke vzniku kontaktní alergie v místě doteku kůže s rouškou nebo dermatitidy kolem úst.

Preventivně je dobré pleť natřít vhodným bariérovým nebo hydratačním krémem, důležité je pravidelné šetrné čištění. Roušky se musí denně prát nebo sterilizovat, aby nebyly spíše zdrojem infekce. 

Jak se může na pleti projevit stres? 

Kůže je zrcadlem duše. Chronický stres i krátkodobá intenzivní psychická zátěž se na naší kůži projeví velmi rychle. Jedná se o celou řadu potíží, protože stres hraje významnou roli v etiopatogenezi téměř všech chronických onemocněních kůže např. atopického ekzému či lupénky. V důsledku stresu také velmi často dochází ke vzniku citlivé intolerance kůže, která má sklon k zarudnutí, olupování, svědění, pálení a často netoleruje předtím běžně používanou kosmetiku. I projevy akné velmi ovlivňuje stres a psychika. U dětí se může projevit zhoršení atopického ekzému, projevuje se velmi svědivou vyrážkou, která dítě trápí i v noci, zhoršuje spánek a způsobuje vyčerpání. Stres může spustit i geneticky předurčené multifaktoriální onemocnění – lupénku. Intenzivní stresový podnět může způsobit zvýšené vypadávání vlasů, vznik kopřivky nebo periorální dermatitidu. 

U všech těchto problémů dochází následně ke vzniku začarovaného kruhu, projevy se stresem zhoršují, co následně vede k ještě větší psychické zátěži. Samostatnou kapitolu pak představují psychodermatózy nebo projevy sebepoškozování, které mohou doprovázet různá psychická onemocnění.

Poznáte potíže s pletí v souvislosti se stresem na první pohled? 

Často vidím tzv. acne exkoriata. Jedná se o mírnou formu akné zejména u žen, kdy opakovaným vymačkáváním pupínků na bradě, jinde na obličeji nebo horní polovině zad – kam lze dosáhnout – dojde ke vzniku zánětu, oděrek, následně i pigmentací a jizviček. 

Foto: Shutterstock

Dá se na tváři číst jako v mapě?

Ano, dermatologie je někdy jako detektivka, kde na základě vzhledu kožních změn můžeme přijít na příčinu obtíží. Každá kožní nemoc má charakteristický obraz. Někdy je tak jednoznačný, že lze určit diagnózu téměř tzv. „od dveří”. Každopádně je vždy důležité doplnit si informace pečlivým rozhovorem s pacientem, který nás lépe nasměruje. Mnohé kožní projevy se totiž můžou vzájemně podobat.

Čím dál častěji přibývá projevů pozdní formy akné. Čím to je?

Typická je tvorba zánětlivých projevů a komedonů na spodní části obličeje, čelisti a krku. Příčina je často v nesprávné péči o pleť, nevhodné stravě, kouření nebo v důsledku hormonálních změn.

Jak se o svou pleť starat, abychom ji dělaly dobře?

Aknózní pleť můžeme zlepšit zejména pečlivým čištěním ráno a večer. Před spaním je velmi důležité odlíčit se a na noc nanést vhodné sérum. Jednou týdně je vhodné použít odmašťující pleťovou masku. Mezi miniinvazivní ošetření lze doporučit chemický peeling s použitím ovocných kyselin nebo mikroneedling – ošetření drobnými mikrojehličkami za použití speciálních sér například s kyselinou mandlovou nebo salicylovou. Vhodné je i ošetření speciálním laserem. V případě, že máme citlivou pleť, je důležité používat zklidňující šetrnou hypoalergenní dermokosmetiku bez parfemace a dostatečně hydratovat. Nové kosmetické přípravky v případě citlivé pleti je lepší vždy otestovat v malém množství např. na vnitřní straně zápěstí, poté je můžete aplikovat na obličej.

Jaké chyby v péči o pleť ženy dělají?

Asi nejčastější chybou je neodborná manipulace s projevy akné. Mnoho lidí si ve snaze zlepšit situaci pomáhá vytlačováním pupínků nebo škrábáním projevů, což stav onemocnění ještě zhoršuje. Většinou se totiž povede takto nešetrně odstranit jen část mazu a zbytek se dostává do okolí, kde se šíří zánět a vznikají další pupínky nebo bolestivé oděrky. Často vede takovéto nesprávné „samoléčení” ke vzniku jizev. Další častou chybou je při vzniku vyrážky aplikovat na projevy jakékoliv krémy, které najdeme doma v lékárničce. Takové nevhodné použití kortikoidu například na periorální dermatitidu projevy následně výrazně zhorší. Úporné odmašťování nebo velmi časté mytí také neprospívá ke správnému složení kožní mikroflóry.

Čtěte dál