Rostlina konjac: Pomůže pleti i postavě

Do módy přichází nový zdroj vlákniny - rostlina konjac.

Foto: Shutterstock

Samotná vláknina z módy nikdy nevyjde. Proč? Jde o směs nestravitelných sacharidů, která se vyskytuje v některých druzích potravin. Trávicím traktem prochází v téměř nezměněném stavu a pro tělo je mimořádně prospěšná, protože na sebe váže odpadní látky, které pomáhá lépe odvést ven. Dělí se na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, přičemž obě jsou pro zdraví a správné fungování organismu nezbytné.

Rozpustná vláknina

Tento druh vlákniny váže velké množství vody, v těle nabobtná a stane se z ní rosolovitý gel. Během průchodu střevem je částečně metabolizována a využita doslova jako "substrát" pro bakterie, na které má pozitivní účinek. Působí totiž jako probiotikum. Nachází se zejména v ovoci, luštěninách, obilovinách, semínkách nebo v ořeších.

Nerozpustná vláknina

Tento druh vlákniny při kontaktu s vodou nebobtná. Urychluje však pohyb jídla a odpadních látek v našem těle, když zvětšuje objem natrávené potravy. Charakteristická jsou pro ni silná vlákna, která během jídla poznáte tak, že vám mezi zuby ulpívají kousky slupek či nitek. Vyskytuje se zejména v semínkách, zelenině a ovoci, konkrétně ve slupce a zrnkách, luštěninách, ořeších a obilovinách.

Na hubnutí i lepší pleť

Díky pozitivním účinkům na trávení je vláknina výborným pomocníkem při hubnutí a také zlepšuje pleť. „Zvýšené množství vlákniny v potravě pomáhá snižovat riziko zánětlivých procesů v trávicím traktu. Redukuje tvorbu kyselin, a napomáhá tak udržování acidobazické rovnováhy. Při překyselení se totiž organismus snaží neutralizovat přebytek kyselin minerály z uložených zásob. Tím však ochuzuje tkáně o minerály - kosti i vlasy jsou pak křehké a lámavé, pleť ztrácí pružnost, tvoří se akné a ekzémy,” vysvětluje výživová poradkyně Zuzana Macková.

Toužíte-li po štíhlé postavě, měl by vás zajímat přírodní druh vlákniny zvaný glukomannan. Získává se z kořenů zmijovce indického, známého také jako konjac, který pochází z jihovýchodní Asie. Sušina hlízy zmijovce obsahuje asi 40 procent glukomannanu. Najdete ji v bylinných směsích a potravinách, jako je tofu, těstoviny či konjakové želé. Velmi populární je i jako přísada do nápojů na hubnutí, jako je například Choco Power Slim.

Konjac přispívá ke snížení váhy díky tomu, že je nízkokalorický. Navíc v žaludku nabírá na objemu, čímž navozuje pocit sytosti, a také oddaluje vyprazdňování. Bonusem je také krásná pleť bez pupínků.

Rostlina konjac. Foto: Shutterstock

Čtěte dál