Řekla si dost! A rozjela dvě technologické firmy

Gabriela Teissing se rozhodla jít svou vlastní cestou. Opustila jistotu místa ve velké korporátní firmě a pustila se do vlastních projektů

Foto: archiv G. Teissing

Její firmy Rebel & Glory a Dazzle Pictures se pohybují v oblasti digitalizace, nových technologií a filmového obsahu, kde jen názvy jako „rozšířená realita“ či „strojové učení“ zní futuristicky. Je aktivní v Německu, Anglii v USA, ale i v Česku našla partnery, kteří potřebují pomoc v digitálním světě. Není to jen úspěch v práci, co dělá Gabrielu zajímavou. Její přístup k životu dokáže inspirovat a donutit k přemýšlení.

Jaký byl impuls k tomu, abyste založila vlastní firmy a rovnou dvě najednou?

Přišlo to s potřebou mít svobodu a dělat smysluplné věci. Při střetech s mým šéfem, tedy přesněji s korporací se mi jasně ukázalo, jak skvělá je svoboda rozhodovat a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Mnohokrát jsem se mýlila.  Ale ten pocit už ve mně zůstal a hlodal.

Neudržel vás ani stálý plat a další zaměstnanecké jistoty?

Ne, ačkoliv se jednalo o výbornou práci na mezinárodní úrovni. Skupina francouzských společností byla inspirativní a dávala mi možnost stavět nové projekty, ale časem se z ní tak stala klec, která mě hodně svazovala svými pravidly. Cítila jsem, že to musím změnit, přestat kritizovat na poměry v korporátu a postavit se na vlastní nohy.

Tyto kroky do nejistoty ukážou člověku hodně o něm samém, že?

Ano, prošla jsem spoustou problémů a katastrof, ale to všechno mě dalo spoustu znalostí, zkušeností a pokory. Jinak bych přišla o mnoho zážitků a užitečných věcí. Navíc je pro mě důležité být v pohybu, každý den se učit a udělat kus práce, ze které mám radost. Taky jsem se naučila, že potřebuji pomoci a zvládnout přenechat odpovědnost jiným. Pendluji mezi rodinou, firmami, domácností. A  je pro mě důležité mít čas sama pro sebe. Den má jen 24 hodin, kdybych se pokoušela zvládnout vše sama, nikdy se to nepodaří.

Co vlastně vaše firmy dělají?

Dazzle Pictures se zabývá vizuálními efekty ve filmech a reklamách. Nyní třeba pracujeme na seriálu, kde modelujeme ve 3D město, přístav, lodě, klíčují se pozadí. Je to práce ve specializovaných softwarech. Ze známých filmů jsme měli tu čest pracovat na Assasins Creed.  V Rebel& Glory pomáháme firmám hledat nové příjmy v digitálním prostředí. Stavíme crowdfundingové platformy, zabýváme se inovacemi v retailu, propojujeme online a fyzický prodej. Prostě stíráme rozdíly mezi fyzickým a online světem.

To zní hodně vizionářsky. Troufnete si odhadnout, jak bude vypadat svět za takových pět let?

Vezměte si, o kolik již dnes máme jednodušší život. Můžeme nakupovat z domova, když potřebujeme financování, nemusíme jít nutně do banky, máme možnosti investic, snadněji se seznámíme, najdeme práci, odjedeme na dovolenou, zajistíme si pojištění. Díky zrychlujícímu se výkonu počítačů vidíme veliký rozvoj umělé inteligence, robotiky, medicíny a celé další řady oborů. Zažíváme již dnes, že některé profese zanikají a jiné vznikají a je zoufalý nedostatek lidí volné pozice naplnit. Nakonec bude zase zásadní to, co je pro přežití a úspěch zásadní vždy – rychlost, problém přetvořit v příležitost a adaptovat se. Díky virtuální realitě  umíme přesvědčit smysly, že iluze je realita. Rozšířená realita nám umožňuje doplňovat další informace k fyzickým předmětům. Kombinace videa a umělé inteligence umožňuje interakci při sledování příběhu.

Za jakou se považujete šéfku a co v tomto ohledu vidíte jako klíčové?

Jsem týmová hráčka. Nevěřím v úspěch jednotlivce. Fandím nadšení a dobrovolnosti. Nemám ráda manažery nebo manažerky, kteří se snaží ze všech okolo sebe vyždímat výkon a vytvářejí nepříjemný tlak. Věřím v pozitivní energii a inspirativní vedení týmů. Mým úkolem je dát správné lidi dohromady. Ty, kteří jsou týmoví a současně chtějí udělat skvělou práci. Správně jim nastavit podmínky a směr a pak už jen vytvořit prostředí, aby byli úspěšní.

Mluvíte o lidech, jako šéfka s nimi samozřejmě jednáte neustále. Koho byste ale za kolegu nechtěla?

Toho, kdo se spokojí s průměrnou prací, vyhýbá se zodpovědnosti a nezapadne do týmu.

A vaše zkušenost s pracovním tempem a nasazením?

Naše tempo a nasazení je takové, abychom obstáli v mezinárodním měřítku. Chceme být nejlepší, jde nám o kvalitní práci a smysluplnou práci, která posunuje hranice. To se jednoduše neudělá. U nás v Česku jsme šikovní, ale občas si řekneme, že vlastně takhle je to dobrý a jdeme od toho. Já mám ráda diverzitu, máme multikulturní týmy. Když u jednoho stolu sedí lidé z různých prostředí, přináší to dobrou kreativní energii.

disciplínou a pracovní morálkou souvisí i současný trend různých home office. Co na něj říkáte, osvědčil se vám?

Hodně se o tom mluví, určitě vím o firmách, které práci z domova zrušily. Vytratil se týmový duch, lidé si to pletli s částečnou dovolenou. Ale podle mě nelze generalizovat. Záleží na tom, kde kdo podává lepší výsledky a vyhovuje mu to. Někomu prospěje pevný řád, jinému volnější pracovní doba. U nás upřednostňujeme individuální přístup.

U úspěšných lidí se často hledá klíč k úspěchu. Často se rádi necháme inspirovat jejich životem. Jaká jsou tedy vaše rána, jak startujete den?

Odměnou, protože se odměňuji často a ráda. U mě má podobu dobré kávy, kterou si vychutnám po cestě do práce poté, co ráno zvládnu rodinný ranní zmatek. Těším se na každý den. Miluji všemožné inspirace, ale také  mám zkušenosti z výkonnostního sportu, takže umím tvrdě pracovat a čelit neúspěchu. Za každou výhrou je hodně proher. Bez prohry vyhrát nejde.

 

Čtěte dál