Reflexologie proti stresu i pro zdraví

Mohou energetické body na našem těle ovlivnit naše zdraví?

Foto: Shutterstock

Už jste se nejspíše někdy setkali s „pichlavými“ podložkami či pantofly. I ty pracují s body v těle, jež mají ovlivňovat záležitosti zdánlivě ze zcela jiné oblasti. Reflexologie pracuje s energetickými poli, a i když pocitově se od masáží příliš neliší, právě mačkání správných a předem definovaných bodů jde mnohem dále než běžná masáž. Teorie reflexologie vychází z víry, že pomocí tlaku aplikovaného na body na chodidlech (ale i na dlaních či uchu) je možné ovlivňovat energetická pole v celém těle. Každý bod pak patří určité části, orgánu, místu.

Reflexologie patří mezi holistické praktiky, stejně jako třeba akupunktura. Dokáže urychlit a nastartovat hojící procesy v těle. To jak fyzické, tak i psychické. Mnoho lidí po reflexologii cítí nevolnost, slabost či motání hlavy. Způsobeno je to ale právě tím, jak jednotlivé body ovlivňují celé tělo. 

Kde a jak reflexologie vznikla? 

Základy reflexní medicíny sahají až do starověkého Egypta a Číny. Tak, jak ji známe dnes se ale začala formovat až po roce 1930. Dnešní podobu dal reflexologii americký fyzioterapeut Eunice Ingram. I tak ale dodnes pracuje reflexologie s „či“, neboli energií, a vychází z teorie, jež je stará více než 3000 let. A i když patří do kategorie alternativní medicíny, její výsledky se tak nedají změřit či ověřit. Byla by však škoda nad ní mávnout rukou jako nad neefektivní. Jako alternativní medicína totiž často stojí vedle té západní a skvěle se doplňují. 

Jaký je rozdíl mezi masáží a reflexologií

Obě praktiky pracují s aplikováním tlaku na nervový systém těla. Masáž pracuje se svaly, měkkými tkáněmi a řeší spíše „povrchní záležitosti“, reflexologie pracuje s energií, s provázaností a s tím, že i body na povrchu těla mohou ovlivňovat orgány i psychiku. Může řešit spoustu problémů, pomáhat od bolestí a ulevit od stresu. 

Jak se liší reflexologie od akupunktury? 

Akupunktura i reflexologie pracují s 12 páry energetických zón - Meridiany. Pokud se tyto zóny a proudy zablokují, není nám dobře. Právě dvě výše zmíněné praktiky mají všechny blokády uvolnit. Reflexologie věří, že hlavní body jsou na chodidlech, dlaních a na uchu. Akupunktura pak vnímá tyto body po celém těle. U akupunktury také nedochází k žádnému tlaku. Energie se uvolňuje pomocí aplikování jehliček na konkrétní místa. 

S jakými body například reflexologie pracuje? 

Velmi zjednodušenou verzi reflexologie na sobě můžete vyzkoušet i sami doma. Jen je potřeba být opatrný. Je řada bodů, jež je možné si sám „odblokovat“. Pravá noha prý ovlivňuje orgány na levé straně těla a levá zase ty na pravé. Toto jsou základní body, s jakými reflexologie pracuje. 

Foto: Shutterstock

Mezi nejčastěji zmiňované potom patří body na prstech u nohou, jež ovlivňují páteř. Právě potíže s pohybovým aparátem patří mezi časté problémy, jež reflexologie pomáhá řešit. Zde je ideální zaměřit se právě na oblast okolo prstů - ať už na konečcích, tak u kořenů prstů. Reflexologie dokáže i zlepšit zrak - posílením či uvolněním očního svalstva. To je též provázané s oblastní polštářků u prstů. Vždy ale hlavně postupujte opatrně a poraďte se se svým lékařem. 

Čtěte dál