Ralph Fiennes přináší lekci o archeologii. Představujeme vám film The Dig!

„Za vším hledej ženu“ je rčení, které dvojnásobně platí v případě filmu The Dig, který uvádí Netflix. Britské filmové drama otevírá pozadí příběhu nejslavnějšího objevu 20. století.

Foto: archiv Netflix

Svět stojí na prahu druhé světové války, když se zámožná amatérská archeoložka Edith Pretty (Carey Mulligan) rozhodne najmout do své služby Basila Browna (Ralph Fiennes), aby přezkoumal zákoutí jejího pozemku, protože cítí, že její půda uchovává velké tajemství. Ve chvíli, kdy Basil začne tušit, že objev, na který narazil, může sahat až do Anglosaské éry a přepsat dějiny, rozpoutá se boj s vedením British Museum, které chce tento soukromý projekt znárodnit a upozadit jeho protagonisty.

Tohoto napínavého příběhu, který byl inspirován skutečnými událostmi, se po režisérské stránce zhostil mladý talent Simon Stone. Kreativní tandem sestavila respektovaná britská producentka Gabrielle Tana, jejíž společnost Magnolia Mae Films pravidelně zásobuje evropská kina poctivými nezávislými britskými filmy. Tana a Fiennes spolupracovali na velkofilmech The Coriolanus, The Invisible Woman, The White Crow a film Philomena jí v roce 2013 přinesl čtyřnásobnou nominaci na Oscara.

Foto: archiv Netflix

„Filmy, které produkuji, vyvíjím již od začátku s kreativním týmem. Je to cesta na dlouhou trať a k tomu potřebujete skutečnou vášeň. The Dig se ke mně dostal v době, kdy existoval scénář a trvalo nám osm let tuto ideu realizovat. Od začátku jsem ale cítila, že ústřední téma ženy, která ve své zahradě objeví poklad, osloví úplně každého. A svět dnes může toto dílo obdivovat v archivu British Museum“, prozrazuje Gabrielle Tana v rozhovoru s Alanem Elkannem. „Pamatuji se, že Ralph poprvé četl scénář v letadle a od začátku byl příběhem dojatý. Z části za to může i fakt, že on sám pochází z oblasti Ipswich, kde se film nakonec natáčel. Během příprav se do postavy Basila Browna zamiloval.“ Herecký koncert Carey Mulligan a Ralpha Fiennese oslavuje sílu ženské intuice a publiku připomíná, jak důležitou roli ve společnosti hraje neúnavný boj o spravedlnost. První víkend po uvedení se snímek stal třetím nejsledovanějším filmem na Netflixu. Jestliže jste se k němu tedy ještě nedostali, je rozhodně čas to napravit. 

Pokud si stále nejste jisti, zda si The Dig večer pustit, či nikoli, trailer vás zaručeně přesvědčí!

Čtěte dál