Radši být nahý, než bez internetu

23% lidí si nedokáže život bez internetu ani představit.

Foto: Shutterstock

Dostat se bez bloudění z místa A do místa B, objednat si jídlo nebo být v kontaktu s přáteli. S tím vším nám pomáhá digitální svět, který se stal už tak pevnou součástí naší reality, že nemít přístup k internetu pro nás může představovat velký problém. Lidé se na internet spoléhají do té míry, že by se 23 % z nich raději nechalo přistihnout na veřejnosti bez oblečení než, aby byli bez svého zařízení připojeného k internetu. To vyplývá z nového průzkumu společnosti Kaspersky Lab. Mít své zařízení neustále při ruce a mít jistotu kvalitního připojení k internetu kdekoliv a kdykoliv, je pro nás důležitější než kdy jindy.

Jak moc se spoléháte ve svém běžném dni na připojení k internetu? Myslíte si, že byste zvládli prožít celý den offline?

Pokud je vaše odpověď "ne", nejste jediní. Zůstat připojený je životně důležité a nezbytné pro mnoho uživatelů, zejména při cestování. Více než pětina (22 %) respondentů z nedávného průzkumu společnosti Kaspersky Lab tvrdí, že připojení k internetu je pro ně stejně důležité jako jídlo, voda a střecha nad hlavou.

Naše závislost na zařízeních připojených k internetu je v dnešní době tak velká, že ztráta chytrého telefonu nebo tabletu nás může stresovat více než mnoho jiných traumatických situací. Téměř všichni respondenti (90 %) uvedli, že by pro ně bylo stresující, kdyby své zařízení ztratili, nebo by jim bylo ukradeno, což je více než v případě, že by zmeškali vlak či letadlo (88 %), stali se součástí drobné nehody (88 %), nebo by jim bylo špatně (80 %).

Lidé jsou dokonce připraveni se i ztrapnit a riskovat osobní újmu, jen aby zůstali připojení k internetu.

Například 26 % respondentů se dívalo na obrazovku svého telefonu při přecházení ulice a 21 % při chůzi v neznámém nebo nebezpečném prostředí. 1 z 5 dotazovaných navíc uvedl, že se bez svého připojeného zařízení cítí jako nahý. Tento výsledek se Kaspersky Lab rozhodla dále ověřit ve svém nedávném experimentu. Nahý dobrovolník bez finančních prostředků a chytrého telefonu měl za úkol najít své oblečení ve městě, které neznal.

"Připojení se rychle stalo základem moderního života a pro mnohé i absolutní nutností. Naše touha být stále online a věci, které jsme ochotni udělat, abychom toto digitální spojení se světem udrželi, ukazují, jak jsou pro nás připojená zařízení důležitá. Neměli bychom však zapomínat také na bezpečnost. Nepřetržité připojení k internetu totiž zasahuje do všech aspektů našeho života, ať už děláme cokoliv a kdekoliv. Uživatelé by si měli být vždy jistí, že bez ohledu na situaci je jejich připojení bezpečné,"říká Dmitrij Aleshin, viceprezident pro produktový marketing společnosti Kaspersky Lab.

Čtěte dál