První ve světě módy

Obálky, ikonické editorialy, průlomové kolekce a progresivní názory. Velkolepá výstava, kterou v únoru zahajuje Muzeum dekorativních umění v Paříži, předkládá dějiny módy objektivy slavných fotografů Harper's Bazaaru.

Foto: archiv Muzea dekorativních umění v Paříži

Předposledního dne měsíce února znovu otevře své brány Muzeum dekorativních umění v Paříži a představí publiku nově zrekonstruované prostory výstavou věnovanou Harper’s Bazaaru. Výstava „Harper’s Bazaar. Premier Magazine de Mode“ se zabývá dějinami módy tak, jak ji zachycovaly stránky tohoto módního časopisu. Pod bedlivým dozorem ředitele muzea Oliviera Gabeta a kurátorů Érica Pujaleta-Plaà a Marianne Le Galliard, ve spolupráci se současnou šéfredaktorkou amerického Harper’s Bazaaru Glendou Bailey a kreativní ředitelkou Elizabeth Hummer vznikla výstava zachycující proměnu Bazaaru z literárního žurnálu o životním stylu z 2. poloviny 19. století, který se sám označoval jako „depozitář pro módu, zábavu a návody“, v první módní časopis moderního střihu.

Název výstavy je víc než trefný: od svého založení v roce 1867 byl Bazaar přítomen u příchodu epoch čehokoli „prvního“, ať už to byly revoluce v módě, v umění, v kultuře, nebo ve společnosti. Bazaar – tedy Bazar, jak se psal název časopisu původně – byl prvním americkým časopisem, který se plně zaměřil na život současné ženy prostřednictvím módy. Jeho první šéfredaktorka Mary Louise Booth byla aktivní sufražetkou. Časopis jako první mainstreamová publikace hájila právo žen volit, rovnost platů a rozšíření pracovních a studijních možností pro ženy. Bazaar jako první časopis nahlížel na módu jako uměleckou a kulturní veličinu a zachycoval ženy v reálném prostředí a čase. Jako první časopis začal Bazaar zadávat zakázky fenomenálnímu fotografovi Richardu Avedonovi a také jako první přijal denim a bikiny coby trvalou módní záležitost. (Bikiny slavně označila módní editorka časopisu Diana Vreeland jako „to nejdůležitější od atomové bomby“.) Bazaar také jako první oslavil Diorův New Look, jako první dal na obálku muže a jako první představil Kate Moss Americe.

Více se dočtete v únorovém vydání Harper's Bazaar.

Čtěte dál