První dáma punkové módy slaví 80. narozeniny

Z provokatérky až po jednu z nejuznávanějších britských designérek. Vivienne Westwood slaví osmdesát let.

Foto: archiv instagramu @viviennewestwood

Vivienne Westwood nezpomaluje ani po více než pěti dekádách v módním průmyslu, během čehož představila nespočet významných kolekcí. Jako první navíc přišla s myšlenkou, že móda může být více než jen oblečení. Může být také protestem a do programu jejích přehlídek tak byl vždy zapojen i prvek aktivismu. 

Na úspěch si zprvu ale vůbec nevěřila. Ze studií oděvního návrhářství utekla a stala se raději učitelkou. Volání její vášně však bylo silnější a osud karty připravil tak, že Vivienne si k módě cestu vždycky nějak našla. 

Osudové setkání a první návrhy

S hudebníkem Malcolmem McLarenem, kvůli kterému odešla od svého tehdejšího manžela Dereka Westwooda, si otevřela butik na King's Road, známý později pod názvem SEX. Společně začali navrhovat oblečení pro McLarenovu kapelu Sex Pistols a dali tak vzniknout zcela nové módní vlně - punkové scéně britských sedmdesátých let. 

Kolekce Vivienne nesou prvky punku dodnes - od tartanových vzorů po mix řetězů a prvky bondáže. Pokud se ale podíváme na její první módní počiny, tak ty navíc nesly prvky DIY looku, jež byl v sedmdesátých letech, kdy Westvood otevřela svůj první butik, reakcí na sešněrovanou britskou společnost a její módu. Stovky spínacích špendlíků, pyramidky a kožené pásky. Vivienne a Malcolm se zpočátku místo navrhování zcela nových kousků věnovali hlavně dekonstruování oblečení, jež se tehdy běžně nosilo na ulicích - pouzdrové sukně, saka, džínové bundy. Pomocí experimentů a customizací tak vznikalo něco nového a jedinečného. 

Zrod Vivienne Westwood jak ji známe dnes

Pak ale nastal zvrat a Westwood se vydala zcela opačnou cestou - začala tvořit klasické módní kolekce a od punku a jeho myšlenek se takřka distancovala. 

Proč se najednou rozešla se scénou, jež stála za jejím úspěchem? „Přestala jsem punk mít ráda, protože jsem měla pocit, že ti lidé najednou přestali přemýšlet,“ svěřila se magazínu i-D. „Nemůžete jen bít hlavou o zeď a kopat, plivat a říkat společnosti, že je špatná. Musíte jít dál,“ dodává. Westwood se vždy snažila najít řešení, ne si jen stěžovat. Sama ale přiznává, že pro mnoho lidí byla léta punku ve Velké Británii dobou, kdy měli pocit, že leccos mohou dokázat oni sami, pouze svými silami. Štěstí, že v sobě i po rozchodu s punkovou scénou cítila nutkání v módě pokračovat. Tentokrát již svému talentu věřila. 

První módní přehlídka pod jménem Vivienne Westwood se konala roku 1981. Inspirována francouzskou revolucí odprezentovala slavnou pirátskou runway show. Inspirace historickou krejčovinou byla v té době revoluční záležitostí. Looky v sobě snoubily prvky aristokracie a rebelie a kolekce slavila úspěchy jak komerční, tak u módních kritiků a najednou se stala globální senzací. Lidé po celém světě začali její jedinečný styl napodobovat a její kousky pravidelně nosit. Odtud už to šlo pouze nahoru. 

Víc než jen dokonalé kolekce

Jak jsme již nastínili a jak je obecně známo, její kolekce měly vždy politický podtext. Vivienne byla i nadále, přes rozchod s punkovou scénou, proti určitým věcem ve společnosti a v kolekcích si s železnou pravidelností rýpla, mimo jiné, i do britské aristokracie a tradic britské společnosti. Přesto ale nosí britský titul „Dame“ a svého času navrhovala oblečení i pro Margaret Thatcherovou. 

Řada jejích ikonických návrhů slaví v posledních letech comeback. To ona byla tou, jež z korzetů coby zastaralého spodního prádla udělala módní záležitost. A díky ní dnes korzety nosíme nikoliv pod oblečením, ale místo něho. Stejně jako perlové cholery, které visí na krku nejedné It girl. Vlivu jejího módního veličenstva se nedá uniknout. 

Punkerkou módního světa zůstává i nadále. I když možná v jiném slova smyslu.

Čtěte dál