První auto s tetováním. Je opravdu vyryté do kapoty

Původně zcela bílý vůz proměnila tatérka Claudia De Sabe z Londýna.

Foto: archiv PR

Nejde jen o namalovaný motiv tetování. Japonský kapr koi je v kapotě původně čistě bílého Lexusu UX skutečně vyrytý. Umělecká tatérka Claudia De Sabe jen místo jehly použila speciální mini vrtačku. Japonský motiv vybrala zcela záměrně, protože právě z této země automobilka pochází. Kapr koi je tradičním symbolem štěstí a vytrvalosti.

Její pomocí odstranila povrchový pigment karoserie, aby odhalila podkladový kov a vytvořila komplexní vzor. Poté ručně nanesla pět litrů vysoce kvalitního autolaku ke zvýraznění detailů. Jako finální úpravu doladila klíčové prvky a snažila se o dosažení výraznějšího 3D efektu, následně vůz dostal ochranný lak, aby mohl vyjet do běžného provozu.

40 hodin práce

Celý postup od prvotního nákresu trval šest měsíců, samotné „tetování“ zabralo pět osmihodinových směn intenzivní práce. Fyzicky náročná byla zejména kvůli vibracím vrtačky, ale také proto, že vůz si tatérka na rozdíl od člověka nemůže během práce natáčet do pohodlnější pozice.

„Když tetujete člověka, musíte přemýšlet o svalech a tkáni pod pokožkou. U vozidla zase záleží na změnách tvarů karoserie v celkovém rámci. Lexus UX je k tomuto projektu ideální pro jeho aerodynamický tvar. Vše od křivek na bocích karoserie až po tvar okének je dynamické a krásné,“ říká Claudia de Sabe, které při práci asistoval její manžel, původem z Japonska.

Cena? Téměř 4 miliony

Zatímco drobné nepřesnosti u tetování člověka lze snadno zapracovat nebo zabarvit do celkového vzoru, tato rytina si žádala absolutní přesnost. Tím také celý projekt vzdává hold řemeslnému zpracování takumi, což je filozofie, podle níž se vozy Lexus vyrábí. Jejím cílem je bezchybné provedení každého detailu a poctivá ruční práce.

Tetovaný Lexus UX sice nemá žádnou oficiální cenu, ale odhaduje se, že zakázková práce by stála více než 120 tisíc liber, tedy okolo 3,6 milionu korun.

Čtěte dál